Ռեկորդային գնաճ Թուրքիայում
Թուրքիայում սեպտեմբերին գնաճը, ըստ պաշտոնական տվյալների, կազմել է տարեկան 83,45%: Ամենից շատ թանկացել են տրանսպորտային ծառայությունները, ինչպես նաև սննդամթերքն ու ոչ ալկոհոլային խմիչքները։ Այս մասին գրում է «Եվրոնյուզ»-ը՝ հղում անելով Ազգային վիճակագրական ինստիտուտին։
Միաժամանակ, ըստ թուրք անկախ փորձագետների, Թուրքիայում գնաճը նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ արդեն հասել է 186,27 տոկոսի:
Թուրքիայի Կենտրոնական բանկը դեկտեմբերից շարունակում է տոկոսադրույքների իջեցման քաղաքականությունը՝ չնայած սպառողական գների աճին և ազգային արժույթի արժեզրկմանը։ Տարեսկզբից լիրան դոլարի նկատմամբ արժեզրկվել է ավելի քան 50%-ով։

Инфляция в Турции по итогам сентября, согласно официальным данным, составила в годовом исчислении 83,45%. Наиболее всего подорожали транспортные услуги, а также еда и безалкогольные напитки. Об этом пишет euronews со ссылкой на Национальный институт статистики.
Вместе с тем, по данным независимых турецких экспертов из ENAG, инфляция в Турции по сравнению с сентябрем прошлого года разогналась уже до 186,27%.
Центробанк Турции с декабря продолжает политику снижения процентных ставок, несмотря на рост потребительских цен и падение курса национальной валюты. Лира с начала года потеряла более 50% стоимости по отношению к доллару.
Ставка понижена до 12%, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что к концу года этот показатель должен быть ниже 10%