Կալանավորված Տարոն Մանուկյանը հեռացվել է ԵՊՀ-ից
«Ուսուցչի օրը ստիպված եմ գրառում անել ուսանողի մասին, քանի որ այսօր ստացա արևելագիտության ֆակուլտետի ուսանող, 44-օրյա պատերազմի կամավոր մասնակից, սակայն ներկայումս քրեական գործով կալանավորված Տարոն Մանուկյանի հեռացման հրամանը:
Այդ թեմայով ցանկանում եմ որոշ արձանագրումներ և պարզաբանումներ անել. Տարոն Մանուկյանը մասնակցել է դասընթացներին, սակայն չի կարողացել հանձնել քննությունները, քանի որ արդեն կալանավորված է եղել: Այդ խնդրի հետ կապված մեր դիրքորոշումը եղել է հստակ, և ես արել եմ համապատասխան քայլեր: Նախ՝ կալանավայրում գտնվող Տարոնին ուղարկել եմ անհրաժեշտ գրականությունը, իսկ այնուհետև տեսնելով, որ խափանման միջոցը չի փոխվում և մոտենում է քննությունների լուծարքային շրջանը՝ զեկուցագրով դիմել եմ ռեկտորատ և հայտնել, որ արևելագիտության ֆակուլտետի դասախոսները և ես անձամբ պատրաստ ենք Տարոնի քննությունները ընդունել կալանավայրում՝ տեսակցությունների համար նախատեսվող տարածքում:
Ինձ մոտ տպավորություն է, որ սկսվեց բյուրոկրատական գործընթաց, իսկ հետո բյուրոկրատական քաշքշուկ արդեն ԵՊՀ-ից դուրս՝ համապատասխան նախարարություններում: Իմ առաջարկը՝ քննությունները անցկացնել կալանավայրում, ըստ էության, մերժվեց՝ տարբեր պատճառաբանություններով:
Դեպքերի նման դասավորվածության հետևանքով պարզ էր, որ Տարոն Մանուկյանը կհեռացվի համալսարանից:
Հավաստիացնում եմ, որ Տարոնի գիտելիքները նրան թույլ են տալիս ոչ թե հավակնել բավարար, այլ ավելի բարձր գնահատականների և այստեղ հիմնական խնդիրն էր հնարավորություն ստեղծել, որպեսզի նա կարողանա հանձնել 3-րդ կուրսի քննությունները և փոխադրվի 4-րդ կուրս, իսկ դատաքննության ընթացքից արդեն պարզ կդառնային հետագա գործողությունները և նրա՝ որպես ուսանողի, կարգավիճակի պահպանումը:
Ինչևիցե, Տարոնը կկորցնի մեկ ուսումնական տարի և հետո կշարունակի ուսումը, սակայն ոմանք կորցրեցին իրենց դեմքը վերջնականապես և խղճի այն փշրանքները, որոնք երևի դեռ մնացել էին:
Հ.Գ. Ի դեպ, որպես դեկան ես հրաժարվել եմ ստորագրել Տարոն Մանուկյանի ԵՊՀ-ից հեռացման հրամանի տակ այդպիսով ևս մեկ անգամ հայտնելով իմ անհամաձայնությունը»։

Находящегося под арестом Тарона Манукяна исключили из ЕГУ
Декан факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Рубен Мелконян на своей странице в Facebook пишет:
«В День учителя я вынужден писать о студенте, поскольку сегодня получил приказ об исключении студента факультета востоковедения, добровольного участника 44-дневной войны, но находящегося сейчас под арестом по уголовному делу Тарона Манукяна.
Хочу сделать несколько замечаний и уточнений по этой теме: Тарон Манукян участвовал в занятиях, но не смог сдать экзамены, поскольку уже был арестован. В связи с этим наша позиция была четкой, и я предпринял соответствующие шаги. Во-первых, я отправил находящемуся под арестом Тарону необходимую литературу, а потом, увидев, что меру пресечения не изменяют и приближается ликвидационный период экзаменационной сессии, обратился к ректору с докладной и сообщил, что преподаватели факультета востоковедения готовы принять экзамены в предусмотренном для свиданий помещении на территории УИУ.
У меня создалось впечатление, что начался бюрократический процесс, а потом уже бюрократическая волокита вне ЕГУ – в соответствующих министерствах. Мое предложение принять экзамены в УИУ, по сути, было отклонено, с разной аргументацией. В результате подобного развития событий было ясно, что Тарон Манукян будет исключен из университета.
Уверяю, что знания Тарона Манукяна позволяли ему претендовать не на удовлетворительные, а на более высокие оценки, и основная задача здесь состояла в создании возможности, чтобы он смог сдать экзамены и перейти на 4 курс, а дальнейшие действия и сохранение им статуса студента были бы понятны из хода судебного разбирательства.
Как бы то ни было, Тарон потеряет один учебный год и потом продолжит учебу, однако некоторые окончательно потеряли свое лицо и те крупицы совести, которые, наверное, еще оставались.
P.S. Кстати, как декан, я отказался поставить подпись под приказом об исключении Тарона Манукяна, тем самым еще раз выразив свое несогласие».