Մեր նպատակն է ունենալ սեփական՝ հայկական արհեստական բանականությունը. Նուբար Աֆեյան
Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) կողմից անցկացվող Գլոբալ նորարարական ֆորումն (GIF) այս տարի տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ վտանգված է ընդհանրապես հայկական պետության և հայի գոյությունը, ուստի մի փոքր դժվար է խոսել մեքենայացված ուսուցման, կենսաբանության կամ այլ գիտական տեխնոլոգիաների մասին, բայց մարտահրավերները մեզ ծանոթ են՝ որպես հայեր և որպես ստատափով զբաղվող գործարարներ։ GIF-ում իր ելույթն այսպես սկսեց ամերիկահայ գործարար, FAST-ի համահիմնադիր, Moderna-ի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը։
Նրա խոսքով՝ մարտահրավերները ստիպում են կենտրոնանալ և լարել ուժերը:
«Մեր պետության մարտահրավերները բազմաթիվ են։ Մենք ունենք ոչ համարժեք ռեսուրսներ, թերզարգացած տնտեսություն, ինստիտուցիոնալ կարողությունների բացակայություն, բարդ աշխարհագրական դիրք,  որը մենք չենք ընտրում: Բայց սա մեր տունն է եղել շատ ավելի վաղ, քան մեր բոլոր հարևանները հայտնվեցին այստեղ։ Ունենք նաև բազմաթիվ քաղաքական կոնֆլիկտներ, հսկայական տարածաշրջանային անապահովություն։ Երբ Հայաստանն անկախություն   ձեռք բերեց, Սփյուռքում մենք չէինք մտածում, որ Հայաստանի անկախությունը կարող է վտանգի տակ հայտնվել: Ու այսօր դա Սփյուռում առաջացրել է լուրջ  մտահոգություն և այդ մտահոգությունը կարող է դառնալ նաև կառուցողական ուժ»,- ընդգծեց Նուբար Աֆեյանը։
Ըստ նրա՝ աշխարհն այսօր դիմակայում է անհավանական ինտենսիվության մարտահրավերների՝ պատերազմների, համավարակների, մանիպուլյացիաների  և այլն: Գլոբալ մարտահրավերներից է նաև կլիմայի փոփոխությունը, ինչն, ըստ նրա, շուտով դառնալու է ամենակարևոր խնդիրը։
Նուբար Աֆեյանը նշեց՝ ապրում ենք մի դարում, որտեղ կենսաբանությունն է ամենամեծ ազդեցություն ունենալու մարդկության վրա: «Կենսաբանությունը միշտ էլ եղել է մարդու կյանքի մի մասը, բայց տեխնոլոգիայի տեսանկյունից երբեք կապված չի եղել համակարգիչների հետ, հիմա կապվում է, ինչը շատ կարևոր է»,- ընդգծեց նա։
Ըստ Աֆեյանի՝ նորարարության համար կարևորեց նաև երևակայությունը։
«Մեր նպատակն է ունենալ սեփական՝ հայկական արհեստական բանականությունը: Ներկայի հետ բարդ է մրցակցել, անցյալը ճնշում է, բայց ես կուզենայի ունենալ այնպիսի միտք Հայաստանում, որը կողջունի արհեստական բանակությունը և կզարգացնի այն: Եթե դուք վախենում եք ապագայից, ուրեմն փորձեք գտնել այդ հարցը լուծելու խնդիրը և ԱԲ-ն կարող է ձեզ օգնել այդ հարցում»,- նշեց Նուբար Աֆեյանը:

Нубар Афеян: Наша цель – иметь собственный искусственный интеллект в Армении
Глобальный инновационный форум (GIF), проводимый Фондом науки и технологий Армении (FAST) в этом году проходит в то время, когда перед угрозой находится армянское государство и существование армян в целом, посему немного трудно говорить о машинном обучении, биологии или других научных технологиях, но вызовы знакомы нам как армянам и бизнесменам, занимающимся стартапами. Об этом в ходе своего выступления на GIF заявил соучредитель гуманитарной инициативы «Аврора».
По его словам, вызовы вынуждают сосредоточиться и напрячь силы.
«Перед нашим государством стоит множество проблем. У нас недостаточно ресурсов, слаборазвитая экономика, отсутствие институционального потенциала, трудное географическое положение, которое мы не выбираем. Но это был наш дом задолго до того, как здесь появились все наши соседи. У нас также множество политических конфликтов, огромная региональная нестабильность. Когда Армения обрела независимость, мы в Диаспоре не думали, что независимость Армении может быть в опасности. И сегодня это вызвало серьезную озабоченность в диаспоре, и эта озабоченность также может стать созидательной силой», – подчеркнул Н. Афеян.
По его словам, сегодня мир сталкивается с вызовами невероятной интенсивности: войнами, пандемиями, манипуляциями и т. д. Изменение климата также является одним из глобальных вызовов, который, по его словам, вскоре станет важнейшей проблемой.
Нубар Афеян отметил, мы живем в эпоху, когда наибольшее влияние на человечество окажет биология. «Биология всегда была частью жизни человека, но с точки зрения технологий она никогда не была связана с компьютерами. Сейчас она связана, что очень важно», – подчеркнул он.
По словам Н. Афеяна, для инноваций также важно воображение.
«Наша цель – иметь собственный искусственный интеллект в Армении. С настоящим сложно конкурировать, прошлое давит, но хотелось бы, чтобы в Армении была такая идея, которая приветствовала бы искусственный интеллект и развивала его. Если вы боитесь будущего, то попытайтесь найти решение этой проблемы, и искусственный интеллект может вам в этом помочь», – резюмировал он.