Թուրքիայից հայտնում են, որ Էրդողանի և Փաշինյանի հանդիպումը Պրահայում կօգնի կարգավորել հարաբերությունները
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հինգշաբթի օրը Պրահայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում կհանդիպի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և նրա հետ կքննարկի երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարները։ ՏԱՍՍ-ին Անկարայի դիվանագիտական շրջանակների աղբյուրը հայտնել է, որ այն կլինի նրանց առաջին դեմ առ դեմ հանդիպումը, ։
«Դեմ առ դեմ հանդիպումները միշտ ավելի արդյունավետ են, քան հեռախոսային խոսակցությունները: Սա միանշանակ վերաբերում է Թուրքիայի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի առաջիկա բանակցություններին: Պրահայում կարող է առաջընթաց գրանցվել ինչպես Անկարայի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում, այնպես էլ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաշտության պայմանագրի նախապատրաստման գործում»,-ասել է աղբյուրը։
Sabah թերթը, հղում անելով իր աղբյուրներին, ավելի վաղ հայտնել էր, որ Էրդողանը մտադիր է Փաշինյանին առաջարկել կարգավորման հարցերի շուրջ երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումները հաջորդաբար Թուրքիայում և Հայաստանում անցկացնել, այլ ոչ թե երրորդ երկրներում։ Բացի այդ, ինչպես նշվում է հոդվածում, նա հանդես կգա տարածաշրջանում լարվածությունը թուլացնելու, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավորինս շուտ խաղաղության պայմանագիր կնքելու առաջարկներով։

В дипломатических кругах Анкары представили ожидания от встречи Пашиняна и Эрдогана в Праге
Никол Пашинян и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган встретятся в четверг в Праге на полях саммита Европейского политического сообщества и обсудят перспективы нормализации отношений между двумя странами. Это будет их первая очная встреча.
«Очные встречи всегда являются более продуктивными, чем телефонные разговоры. Это в полной мере относится к предстоящим переговорам между президентом Турции и премьером Армении. В Праге может быть достигнут прогресс как в вопросе нормализации отношений между Анкарой и Ереваном, так и в подготовке мирного договора между Арменией и Азербайджаном», – сказал ТАСС источник в дипломатических кругах Анкары.
Газета Sabah со ссылкой на свои источники ранее сообщила, что Эрдоган намерен предложить Пашиняну проведение встреч спецпредставителей двух стран по вопросам урегулирования поочередно в Турции и Армении, а не на территории третьих стран. Кроме того, как отмечалось, он выступит с предложениями по снижению напряженности в регионе и скорейшему подписанию между Арменией и Азербайджаном мирного договора.
Накануне Никол Пашинян во время правительственного часа в НС Армении заявил:
«Отправляюсь в Прагу, приму участие в саммите Европейского политического сообщества (ЕПС), в рамках которого планируется четырехсторонняя встреча с президентом Азербайджана, президентом Франции и председателем Европейского Совета. Запланирована также встреча с президентом Турции, о возможности данной встречи мы сообщали ранее. Если ничего не изменится, то это будут основные встречи, которые, по сути, вписываются в обсуждение общей повестки мира. Информирую, что из Праги отправлюсь в Санкт-Петербург, где приму участие в неформальном саммите СНГ».