Մոնպելիեի փաստաբանների միությունը խիստ անհանգստացած է ՄԱԿ-ի կողմից 1923 թվականից ի վեր ճանաչված սահմանները փոփոխելու այս փորձերից
Մոնպելիեի Փաստաբանների միությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում իրականացվող ադրբեջանական ագրեսիայի վերաբերյալ։
«Իրավիճակը Հայաստանում օր օրի վատթարանում է:
Սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը Ադրբեջանը հարձակում ձեռնարկեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի ուղղությամբ՝ խախտելով նրա տարածքային ամբողջականությունը։
Մոնպելիեի փաստաբանների միությունը խիստ անհանգստացած է ՄԱԿ-ի կողմից 1923 թվականից ի վեր ճանաչված սահմանները փոփոխելու այս փորձերից: Այս հարձակումները միջազգային իրավունքի խախտում են:
Մոնպելիեի փաստաբանների միությունը՝ լինելով հայ ժողովրդի կողքին և Հայաստանի փաստաբանների պալատի հետ կապված լինելով համագործակցության պայմանագրով, հաստատում է իր լիակատար համերաշխությունը հայ ժողովրդի, նրա փաստաբանների, նրա դատավորների և ողջ իրավաբանական համայնքի հետ, ովքեր աշխատում են այս երկրում արդարադատության հաստատման համար: Մի երկիր, որը մշտապես ցեղասպանությունների և ագրեսիաների զոհ է դառնում:

The Bar Association of Montpellier, France, issued a statement condemning the recent Azerbaijani military aggression against the sovereign territory of Armenia. The full statement is provided below.
"The situation in Armenia is deteriorating day by day.
On the night of September 12-13, Azerbaijan launched an attack on the sovereign territory of Armenia, violating its territorial integrity.
The Bar Association of Montpellier is deeply concerned about the attempts to change the borders recognized by the UN since 1923. These attacks violate international law.
The Bar Association of Montpellier, standing with the Armenian people and being bound by a cooperation agreement with the Chamber of Advocates of Armenia, reaffirms its full solidarity with the Armenian people, its lawyers, judges and the entire legal community working for the establishment of justice in the country. A country that constantly becomes a victim of genocides and aggressions.