Շվեդական հեռուստաընկերության եթերով Էրդողանին անվանել են հիմար
Թուրքիայում Շվեդիայի դեսպանը կանչվել է արտգործնախարարություն` շվեդական պետական հեռուստատեսությամբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի անձի հասեցին «վիրավորական» հաղորդում հեռարձակելու կապակցությամբ։
Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ, դեսպան Ստաֆան Հերստրոմին նախարարությունում ասվել է, որ Էրդողանի և Թուրքիայի հասցեին «լկտի ու տգեղ արտահայտություններ անելը» անընդունելի է:
Ըստ շվեդական մամուլի՝  շվեդական հեռուստաընկերությամբ հեռարձակվող երգիծական հաղորդական ժամանակ շվեդ կոմիկն Էրդողանին հիմար է անվանել:
Միջադեպը տեղի է ունեցել շվեդական պատվիրակության Անկարա կատարելիք այցի նախաշեմին։ Երկու երկրների ներկայացուցիչները, պիտի քննարկեն Շվեդիայից մի խումբ անձանց Թուրքիային արտահանձնելու մասին հարցեր։ Հենց այդ պահանջն իրականացնելու պայմանով է Անկարան համաձայնել չխոչընդոտել Շվեդիայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին։

Sweden and Finland applied for membership in NATO earlier this year following Russia's invasion of Ukraine. So far 28 of the current 30 member states' parliaments have approved the application, but Turkey has raised objections.
Summoned to Turkey's foreign ministry, Swedish Ambassador Staffan Herrstrom was told that the "impertinent and ugly expression and images" about Erdogan and Turkey were unacceptable, according to Anadolu.
The move came as a Swedish delegation was expected in Ankara to discuss details about the extradition of people Turkey regards as terrorists, which Ankara says is a condition to approve Sweden and Finland's bids to join NATO.
Swedish Prime Minister Magdalena Andersson played down the importance of the satirical TV show over which Ankara protested, and said she did not think it would harm Sweden's chances to join NATO.
The weekly TV satire "Swedish News", which routinely makes fun of Swedish and international politicians, mocked Erdogan over alleged human rights abuses and ended the segment by shouting, "Long live democracy!"