«Ժողովուրդ». Փաշինյանը հերթական անգամ մանիպուլացրել ու խաբել է ՀՀ հպարտ և արժանապատիվ քաղաքացիներին
«Հոկտեմբերի 5-ին՝ ՀՀ Ազգային ժողովում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների հարցերին պատասխանելիս, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական անգամ սուտ է խոսել՝ հայտարարելով. «Այն պահին, երբ Հայաստանն ընդունել է «Մադրիդյան սկզբունքները»՝ որպես բանակցությունների հիմք, այդ պահից սկսած՝ ճանաչել է Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում»:
Իրականությունը, սակայն, այն է, որ դեռևս 2007-ին որպես բանակցությունների հիմք ընդունված «Մադրիդյան սկզբունքները» ճիշտ հակառակի մասին են վկայել: Ավելին՝ այն առաջին փաստաթուղթն է, որտեղ ամրագրվում է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը, իսկ դա նշանակում էր Արցախի ինքնորոշում, բնականաբար՝ Ադրբեջանի կազմից դուրս:
Մեկ այլ հանգամանք ևս. կարևոր է հիշել՝ Նիկոլ Փաշինյանը, գալով իշխանության, «Մադրիդյան սկզբունքներն» ու, ընդհարապես, ամեն ինչ դրեց մի կողմ և մեծախոսում էր՝ սկզբից ասելով, թե բանակցություններն իր՝ զրոյական կետից է սկսել, ապա հոխորտում էր՝ ինչ պետք է, դա էլ բանակցում ենք:

«Жоховурд»: Пашинян в очередной раз обманул гордых и достойных граждан Армении
Газета «Жоховурд» пишет, что 5 октября премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопросы депутатов «Гражданского договора», в очередной раз соврал, заявив: «В тот момент, когда Армения приняла «Мадридские принципы» в качестве основания для переговоров, она признала Нагорный Карабах в составе Азербайджана».
«Действительность, однако, в том, что принятые еще в 2007 году за основу переговоров "Мадридские принципы" говорят прямо о противоположном. Более того, это первый документ, в котором закрепляется право Арцаха на самоопределение, а это означает самоопределение Арцаха, естественно, вне состава Азербайджана.
Еще одно обстоятельство: важно вспомнить, что Никол Пашинян, придя к власти, отложил в сторону "Мадридские принципы" и вообще все, что было до него. Он бахвалился, заявив вначале, что начинает переговоры со своей нулевой точки, а затем кичился: "о чем хотим, о том и ведем переговоры".
Он в очередной раз манипулировал и обманул гордых и достойных граждан Республики Армения», - пишет газета.