Ջավախքի Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի Կարծախ գյուղում Խոզապինի լճի մակերեսի մեծ մասը ծածկված է ջրաճահճային բուսականությամբ, լիճը շարունակում է ճահճանալ։ Այս մասին գրում է Jnews կայքը։
Խոզապինի լիճը գտնվում է վրաց-թուրքական սահմանին, լճի մի մասը Թուրքիայի կողմում է, իսկ մյուս մասը՝ Վրաստանի։ Անցյալ տարվանից բուսականությունն արդեն սկսել է հայտնվել լճի մակերեսին, իսկ այս տարի ծածկապատել է լճի մակերեսի մեծ մասը։ Սա վկայում է ճահճացման գործընթացի մասին:
Լիճը գտնվում է Ջավախքի ազգային պարկի տարածքում։ Դեռ անցյալ տարի ազգային պարկի ներկայացուցիչներն ահազանգել էին լճի վիճակի մասին, քանի որ մտավախություն ունեին, որ ժամանակի ընթացքում լիճը կարող է ճահճի վերածվել։
Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի Սակրեբուլոյում տեղական իշխանությունների, Ջավախքի ազգային պարկի, ոստիկանության, նահանգապետարանի և սահմանապահ ոստիկանության ներկայացուցիչները 2021 թվականի հոկտեմբերի 28-ին քննարկել էին Խոզապինի լիճը մաքրելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը հավաքվածները ընդհանուր հայտարարի էին եկել, որ սահմանապահները պետք է թույլ տան մարդկանց մտնել լիճ և հանել բոլոր ցանցերը՝ դրանով իսկ ճանապարհ բացելով ձկների համար։ Հետո որոշվել էր, որ և՛ Ազգային պարկը, և՛ սահմանապահները լճի խնդրի մասին պիտի զեկուցեին վերադասներին, իսկ հաջորդ հանդիպմանը կոնկրետ քննարկեին, թե ինչպես է կազմակերպվելու մաքրությունը։
Ինչ հաջորդեց տվյալ հանդիպմանը, կատարվեցին մաքրման գործընթացները և ինչ է պատրաստվում անել Ազգային պարկը, այս հարցերը Jnews-ը կփորձի պարզել։

Большая часть поверхности озера Хозапини в селе Карцахи Ахалкалакского муниципалитета покрыта водно-болотной растительностью, озеро продолжает заболачиваться. Об этом пишет Jnews.
Озеро Хозапини находится на грузино-турецкой границе, часть озера – на стороне Турции, а другая часть – в Грузии. Ещё с прошлого года растительность стала показываться на поверхности, в этом году покрыла большую часть озера. Это свидетельствует о процессе заболачивания. В основном, при этих процессах отмирающие и падающие на дно остатки растительности заполняют водную котловину, превращая водоем в болото.
Озеро находится на территории Национального парка Джавахети. Ещё в прошлом году представители национального парка били тревогу о состоянии озера, так как опасались, что со временем озеро может превратиться в болото.
В Сакребуло Ахалкалакского муниципалитета представители местных властей, Национального парка Джавахети, полиции, Губернии и пограничной полиции 28-го октября 2021 года обсудили необходимость очистки озера Хозапини.
Собравшиеся на встрече пришли к соглашению, что пограничники должны разрешить людям войти в озеро и вынуть все сетки, тем самым открыть дорогу для рыб. Тогда было решено, что и Национальный парк, и пограничники о проблеме озера доложат своему начальству, и на следующей встрече уже конкретно будет обсуждаться то, как будет организована очистка. Что последовало, той встрече, были ли процессы очистки и что собирается предпринимать Национальный парк, – эти вопросы Jnews попытается выяснить. Jnews также попробовал узнать у специалистов по какой причине может происходить заболачивание озера и, что можно делать на этом этапе для того, чтобы сохранить озеро.