Ինչո՞ւ են փակել «Փեթակ»-ը
Քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի 2021 թվականի հունիսի 10-ի հանձնարարագրի համաձայն՝ հունիսի 14-18-ը ստուգում էր իրականացվել «Փեթակ» ՍՊ ընկերությունում։
Տեսչական մարմնի փոխանցմամբ, դրա արդյունքում հայտնաբերվել էին հրդեհային անվտանգության կանոնների 12 խախտումներ։
Դրա հիմքով կազմվել էր վարչական արձանագրություն, և ընկերության տնօրենը ենթարկվել էր վարչական պատասխանատվության։ Բացի այդ՝ Տեսչական մարմնի կողմից ընկերությանը տրվել էր կարգադրագիր՝ հայտնաբերված խախտումները վերացնելու վերաբերյալ։
Կարգադրագրի 12 կետերով խախտումները վերացնելու համար սահմանվել էր ողջամիտ ժամկետ։
Վերջին կետի կատարման վերջնաժամկետ էր սահմանվել 2022 թվականի հունիսի 23-ը։
Տեսչական մարմնի ղեկավարի 2022 թվականի օգոստոսի 22-ի հանձնարարագրի հիման վրա նախորդ տարի տրված կարգադրագրի պահանջների կատարումը պարզելու նպատակով օգոստոսի 22-25-ը ներառյալ ՏՄ մասնագետները հետազոտություն են իրականացրել ընկերությունում։
Արդյունքում պարզվել է, որ նախորդ տարի իրականացված հրդեհատեխնիկական հետազոտության արդյունքում արձանագրված հրդեհային անվտանգության կանոնների խախտումները վերացնելու վերաբերյալ տրված կարգադրագրի պահանջներն ամբողջությամբ չեն կատարվել, և խախտումները չեն վերացվել։
«Ուստի՝ նման խախտումներով ընկերության հետագա աշխատանքները կարող են անմիջական և ուղղակի սպառնալիք ստեղծել մարդկանց անվտանգության համար։
Ելնելով վերոգրյալից և ղեկավարվելով «Հրդեհային անվտանգության մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «ը» կետով և «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ ՀՀ ՔՏՀԱ տեսչական մարմինը որոշում է կայացրել դադարեցնել ՀՀ ք․ Երևան, Արշակունյաց 1ա հասցեում գործող «Փեթակ» ՍՊ ընկերության աշխատանքները»,-հայտնում են տեսչական մարմնից։

Почему закрыли ТЦ «Петак» в Ереване? Разъяснение
Согласно поручению руководителя Инспекционного органа градостроительной, технической и пожарной безопасности Армении от 10 июня 2021 года, с 14 по 18 июня проведена проверка в ТЦ «Петак».
Как сообщает инспекционный орган, в результате этого было выявлено 12 нарушений правил пожарной безопасности.
На основании этого был составлен административный протокол, и директор компании привлечен к административной ответственности. Кроме этого, Инспекционный орган выдал предприятию предписание об устранении выявленных нарушений.
Для устранения нарушений по 12 пунктам был установлен разумный срок.
Срок выполнения последнего пункта установлен до 23 июня 2022 года.
На основании предписания руководителя инспекционного органа от 22 августа 2022 года, в целях выяснения выполнения требований приказа 2021 года, с 22 по 25 августа включительно, специалистами Инспекционного органа были проведены проверки в компании.
В результате проверок выяснилось, что требования постановления об устранении нарушений правил пожарной безопасности, зафиксированных в результате проведенного в прошлом году пожарно-технической проверки, выполнены не в полном объеме, а нарушения не устранены.
«Посему дальнейшая работа компании с такими нарушениями может создать прямую и непосредственную угрозу для безопасности людей.
Исходя из вышеуказанного, и, руководствуясь законом РА “О пожарной безопасности”, а также “Об основах администрирования и административном производстве”, Инспекционным органом принято решение прекратить работы компании “Петак”, расположенной по адресу г. Ереван, Аршакуняц 1а», – сообщают из Инспекционного органа.