Առաջիկայում Իրան-Հայաստան հարաբերությունների  ընդլայնման ու  խորացման ականատեսը կլինենք. Իրանի ԱԳ նախարար
14:57 08/10/2022
Առաջիկայում Իրան-Հայաստան հարաբերությունների ընդլայնման ու խորացման ականատեսը կլինենք. Իրանի ԱԳ նախարար
Իրանի ԱԳՆ Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանը նշել է, որ Հայաստանի Կապան քաղաքում Իրանի առաջին գլխավոր հյուպատոսարանի բացումն իրականացվել է Իրանի 13-րդ կառավարության տնտեսական քաղաքականության շրջանակում, Հյուսիս-Հարավ տարանցիկ ճանապարհը ամրապնդելու և երկու երկրների հարաբերությունների ընդլայնման ու խորացման նպատակով:
ParsToday-ի փոխանցմամբ, Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանը «Խանե Մելլաթ» լրատվական կայքին  տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Հայաստանի Կապան քաղաքում Իրանի  գլխավոր հյուպատոսարանի բացմանն  ասել է. «Նկատի առնելով  տնտեսական ոլորտները, բարեկամ Հայաստանի հետ մեր համագործակցության զարգացումը, ինչպես նաև Հյուսիս-Հարավ տարանցիկ երթուղու ամրապնդումը, որը 13-րդ կառավարության առաջնահերթություններից է, որոշում է ընդունվել  Հայաստանի Սյունիքի մարզում ունենալ հյուպատոսություն»։
Աբդոլլահյանն ասել է՝ այս քայլը, որը կօգնի ամրապնդել Հյուսիս-Հարավ տարանցիկ երթուղին, իրականացվել է երկու երկրների միջև հատկապես տնտեսական ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու և ամրապնդելու նպատակով: «Այս որոշման արդյունքում, առաջիկայում Իրան-Հայաստան հարաբերությունների  ընդլայնման ու  խորացման ականատեսը կլինենք»,- նշել է նա։

Глава МИД ИРИ: В ближайшее время мы станем свидетелями расширения и углубления армяно-иранских отношений
15:20 08/10/2022
Глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян отметил, что открытие первого генерального консульства Ирана в Капане (Армения) было осуществлено в рамках экономической политики 13-го правительства Ирана, с целью укрепления транзитной дороги Север-Юг и расширения и углубления отношений между двумя странами.
Как сообщает ParsToday, Хосейн Амир Абдоллахиян в интервью информационному агентству «Хане Меллат», обратившись к открытию генконсульства ИРИ в Капане, отметил: «Принимая во внимание экономические сферы, развитие нашего сотрудничества с дружественной Арменией, а также укрепление транзитного маршрута Север-Юг, что является одним из приоритетов 13-го правительства, было принято решение об открытии консульства в Сюникской области Армении».
Глава МИД ИРИ отметил, что этот шаг, который поможет укрепить транзитную дорогу Север-Юг, осуществлен с целью развития и укрепления сотрудничества особенно в экономической сфере.
«В результате этого решения в ближайшее время мы станем свидетелями расширения и углубления ирано-армянских отношений», – подчеркнул он.