Հոկտեմբերի 4-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Հայաստանի Հանրապետություն վերադարձրած 17 զինծառայողների հետ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում իրականացվել և ներկայումս էլ իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և վարութային այլ գործողություններ։
Այս մասին հայտնում են Քննչական կոմիտեից ու մանրամասնում, որ կատարվել են հարցաքննություններ, փորձաքննություն նշանակելու համար ստացվել են նմուշներ, նշանակվել են դատաբժշկական և այլ փորձաքննություններ, զինծառայողները ներկայացվել են ՀՀ ԱՆ «Դատական բժշկության գիտագործնական կենտրոն» ՊՈԱԿ՝ փորձաքննվելու համար:
Վերադարձված ռազմագերիների մասնակցությամբ դեռևս ընթացքում են գտնվում հարցաքննությունները։
«Անհրաժեշտ ենք համարում տեղեկացնել, որ հրապարակված և զինծառայողների` ծանր վիրավորում ստացած չլինելու, խոշտանգված չլինելու վերաբերյալ տեղեկատվությունն իրականությանը չի համապատասխանում»,-ասված է ՔԿ պարզաբանման մեջ։

4 октября с 17 военнослужащими, возвращенными из Азербайджана в Армению, в Главном военном следственном управлении Следственного комитета РА проводились и сейчас проводятся необходимые следственные и производственные действия. Об этом сообщают из СК.
Отмечается, что проведены допросы, получены образцы для назначения экспертиз, назначен судебно-медицинские и другие экспертизы, военнослужащие отправились в «Научно-практический центр судебной медицины» для проведения экспертиз.
При участии возвращенных военнопленных пока проходят допросы.
«Считаем необходимым сообщить, что обнародованные сведения о том, что военнослужащие не получили серьезных травм и не подвергались пыткам, не соответствуют действительности», – говорится в разъяснении СК.