Ստեփանակերտում դիմավորել են բռնցքամարտի Եվրոպայի չեմպիոնին
Այսօր՝ հոկտեմբերի 8-ին, մայրաքաղաքի «Մենք ենք, մեր սարերը» հուշարձանի մոտ Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը, սպորտի ոլորտի պատասխանատուները և մի խումբ մարզասերներ դիմավորել են բռնցքամարտի Եվրոպայի չեմպիոն, արցախցի պատանի մարզիկ Էրիկ Առստամյանին և նրա մարզիչ Նարեկ Աբրահամյանին:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ, մարզիչ Նարեկ Աբրահամյանը նշեց, որ Իտալիայում կայացած առաջնությունում ուժեղ մրցապայքար է ընթացել:
«Մասնակցում էին մարզիկներ Եվրոպայի 33 պետությունից: Էրիկ Առստամյանը առաջնության ընթացքում, հաղթելով ընդհանուր առմամբ 4 մենամարտում, նվաճեց Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը:
Եզրափակչում, 52 կգ քաշային կարգում հանդես եկող մեր 15-ամյա մարզիկը կարողացավ պարտության մատնել անգլիացի Լեյթոն Բիրչոլին»,-ասել է Ն. Աբրահամյանը:
Պատանի բռնցքամարտիկ Էրիկ Առստամյանը Եվրոպայի առաջնությունում տարած իր հաղթանակի գրավականներից է համարում մեծ հավատն ու կամքը:
«Մինչև մենամարտելը ես հավատում էի, որ կհասնեմ եզրափակիչին: Իմ մեջ հաղթել էի իմ հույզերին ու վախերին: Երևի մասնակիցներից ամենաշատը ես էի ուզում հաղթել և դրա շնորհից է դարձա չեմպիոն: Հպարտ եմ, որ այս դժվար պահին կարողացա թեկուզ մի քիչ ուրախացնել մեր ժողովրդին»,- ասել է Է. Առստամյանը:
Արցախցի պատանի բռնցքամարտիկը Եվրոպայի առաջնությունը մեկնարկել էր թուրք բռնցքամարտիկին հաղթելով, ապա առավելության էր հասել Բուլղարիայի և Իռլանդիայի ներկայացուցիչների, իսկ եզրափակչում՝ անգլիացի մրցակցի նկատմամբ։

Сегодня, 8 октября, у столичного монумента «Мы – наши горы» МОНКС Республики Арцах Анаит Акопян, представители спортивной сферы и группа любителей спорта приветствовали чемпиона Европы по боксу, молодого спортсмена из Арцаха Эрика Арстамяна и его тренера Нарека Абраамяна.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» президент Федерации бокса Арцаха, тренер Нарек Абраамян отметил, что на чемпионате, проходящем в Италии, была сильная конкуренция.
«Участвовали спортсмены из 33 стран Европы. Всего за время чемпионата Эрик Арстамян выиграл 4 боя и завоевал титул чемпиона Европы.
В финале наш 15-летний спортсмен, выступавший в весовой категории 52 кг, смог победить англичанина Лейтона Бирчоли», – рассказал Н. Абраамян.
Молодой боксер Эрик Арстамян считает великую веру и волю одним из залогов своей победы на чемпионате Европы.
«Перед боем я верил, что дойду до финала. Я победил свои чувства и страхи. Наверное, я хотел победить больше всех среди участников и поэтому стал чемпионом.
Я горжусь тем, что в этот трудный момент смог хоть немного осчастливить наш народ», – сказал Э. Арстамян.
Как сообщалось ранее, молодой боксер из Арцаха начал чемпионат Европы с победы над турецким боксером, затем получил преимущество над представителями Болгарии и Ирландии, а в финале над англичанином.