Էդգար Ղազարյան. Նիկոլ Փաշինյանի և նրա հանցախմբի անդամների գործունեությունն ապօրինի է
«ՀՀ Անկախության հռչակագրի 12-րդ կետի հստակ պահանջ է, որ այն հիմք պետք է հանդիսանա պետական մարմինների գործունեության համար։
Եթե պետական մարմինների գործունեությունը չի համապատասխանում Անկախության հռչակագրի դրույթներին, ապա պետք է ոչ թե չեղարկել Հռչակագիրը, այլ հեռացնել պետական մարմինները զբաղեցնող պաշտոնյաներին։
Նիկոլ Փաշինյանի և նրա հանցախմբի անդամների գործունեությունն ապօրինի է։ Նրանք խաբեությամբ տիրացել են մեր ժողովրդի սահմանադրական և օրինական իշխանությանը և այն չարամտորեն ծառայեցնում են հայ ժողովրդի թշնամիների շահերին»։

Public figure and politician Edgar Ghazaryan claims the activities of the current Armenian authorities run counter to the country’s Declaration of Independence.
“Clause 12 of Armenia's Declaration of Independence says it must be the basis for the activities of government agencies,” Ghazaryan wrote on Facebook on Saturday.
“If the activities of state bodies do not comply with the provisions of the Declaration of Independence, the Declaration should not be revoked, but the public officials should be removed from office.
“The activities of Nikol Pashinyan and his band are illegal. They have fraudulently seized the power of the people and are maliciously using it for the benefit of Armenia’s enemies,” he said.