Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը կգա Երևան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ աշխատանքային պատվիրակություն է մեկնելու Երևան՝ ՀՀ իշխանությունների հետ քննարկելու Արցախի և ՀՀ շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը:
«Այցի հիմնական նպատակն է քննարկելու 2022թ․ հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի քառակողմ հայտարարությունը, ըստ որի՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի Հռչակագրին, որոնց միջոցով ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Արցախյան պատվիրակության կազմում են ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը, ԱՀ Աժ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը և ԱՀ նախագահի խորհրդական Մասիս Մայիլյանը»,- մանրամասնել է Լ. Ավանեսյանը:

Делегация во главе с президентом Арцаха Араиком Арутюняном с рабочим визитом отправится в Ереван для обсуждения с властями Армении ситуации вокруг Арцаха и Республики Армения. Об этом «Арцахпресс» сообщила пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аванесян.
«Основная цель визита – обсуждение заявления от 6 октября, принятого в Праге, согласно которому Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Уставу ООН и Алма-Атинской декларации 1991 года, посредством которой они признают территориальную целостность и суверенитет друг друга.
В составе делегации – председатель НС Артур Товмасян, министр иностранных дел Давид Бабаян, председатель комиссии по внешним связям НС Ваграм Балаян и советник президента Масис Маилян», – пояснила Л. Аванесян.