Պետքարտուղարություն. Բլինքենը հորդորել է Ալիևին շարունակել շոշափելի քայլեր ձեռնարկել խաղաղ գործընթացին աջակցելու համար
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը երկուշաբթի հեռախոսազրույց է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
Պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսի հայտարարության մեջ ասվում է, որ Ալիևի հետ զրույցում Բլինքենը «երախտագիտություն է հայտնել Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից ձեռնարկվող դրական քայլերի համար՝ կայուն խաղաղության համաձայնագրերի հասնելու համար, ներառյալ վերջերս ԱԳ նախարարների և ղեկավարների միջև ուղիղ բանակցությունները»։
Փրայսի խոսքով, Բլինքենը ողջունել է հոկտեմբերի 4-ին Ադրբեջանի կողմից 17 հայ ռազմագերիների ազատ արձակումը, նաև կոչ է արել նախագահ Ալիևին շարունակել սեղմ ժամկետում շոշափելի քայլեր ձեռնարկել՝ աջակցելու խաղաղ գործընթացին։
Պետքարտուղար Բլինքենը վերահաստատել է ԱՄՆ աջակցությունը, «ներառյալ սահմանների հստակ սահմանազատման, տրանսպորտային կապերի, անհայտ կորածների որոնումների և նույնականացման, ձերբակալվածների վերադարձի և այլ հարցերում»:

Госдеп: Блинкен призвал Алиева продолжить предпринимать измеримые шаги с целью поддержки процесса мирного урегулирования
12:33 11/10/2022
Госсекретарь США Энтони Блинкен в понедельник провел телефонные разговоры с Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Как говорится в заявлении руководителя пресс-службы Госдепартамента Неда Прайса, в разговоре с Алиевым Блинкен «выразил признательность за позитивные шаги, предпринимаемые Азербайджаном и Арменией для достижения устойчивых мирных договоренностей, включая недавние прямые переговоры между министрами иностранных дел и лидерами».
По словам Прайса, Блинкен приветствовал освобождение Азербайджаном 4 октября 17 армянских военнопленных, а также призвал президента Алиева продолжить предпринимать ограниченные по времени и измеримые шаги с целью поддержки процесса мирного урегулирования.
Госсекретарь Блинкен подтвердил поддержку США, в том числе в отношении четкой делимитации границы, по обеспечению транспортных связей, поиску и опознанию пропавших без вести, возвращению удерживаемых лиц и других вопросов.