ՄԻԵԴ-ն այսօր հրապարակել է 22 տարեկանում մահացած զինծառայողի գործով վճիռը
ՄԻԵԴ-ն այսօր հրապարակել է 2009-ին մահացած զինծառայող Աշոտ Մալխասյանն ընդդեմ հայաստանի գործով դատավճիռը։
Եվրոպական դատարան դիմել է Ա. Մալխասյանի հայրը՝ նշելով, որ խախտվել է որդու կյանքի իրավունքը։
Ըստ վճռի, Աշոտ Մալխասյանը մահացել է 22 տարեկանում բանակ զորակոչվելուց հետո։ Չնայած առողջական լուրջ խնդիրներին՝ զինվորական  իշխանությունները համարել են, որ նա պիտանի է զինծառայության։
Զորակոչվելուց օրեր անց՝ 2009թ. հուլիսի 4-ին Ա.Մալխասյանը կորցրել է գիտակցությունը և տեղափոխվել տեղի զինվորական հոսպիտալ։
2009թ. հուլիսի 5-ին Ա.Մալխասյանին շտապօգնության ավիացիոն մեքենայով շտապ տեղափոխել են Երևանի Կենտրոնական զինվորական հոսպիտալ, որտեղ կոմայի մեջ տեղավորվել է վերակենդանացման բաժանմունք։ Նրա մոտ ախտորոշվել է ուղեղի այտուց, երկկողմանի թոքաբորբ և ստամոքս-աղիքային արյունահոսություն: Նա մահացել է նույն օրը։
ՄԻԵԴ-ը եզրակացրել է, որ իշխանությունները անհիմն կերպով վտանգի տակ են դրել դիմումատուի որդու կյանքը, երբ որոշել են զորակոչել նրան, բացի այդ, իշխանությունները չեն կարողացել արդյունավետ հետաքննություն ապահովել։
Դատարանը որոշել է, որ Հայաստանը պետք է դիմողին վճարի 35,000 եվրո (եվրո) ոչ նյութական վնասի և 2,500 եվրո՝ դատական ծախսերի համար:

ЕСПЧ обнародовал вердикт по делу скончавшегося в армии 22-летнего военнослужащего
ЕСПЧ сегодня обнародовал вердикт по делу умершего в 2009 году военнослужащего Ашота Малхасяна против Армении.
В ЕСПЧ обратился отец военнослужащего, отметив, что было нарушено право его сына на жизнь.
Согласно вердикту, Ашот Малхасян скончался в возрасте 22 лет после призыва в армию. Несмотря на серьезные проблемы со здоровьем, его признали годным к службе.
Через несколько дней после призыва в армию – 4 июля 2009 года – А. Малхасян потерял сознание и был доставлен в местный военный госпиталь.
5 июля 2009 года военнослужащий был доставлен в Центральный военный госпиталь Еревана, где в состоянии комы был доставлен в отделение реанимации. У него были диагностированы отек головного мозга, двусторонняя пневмония и желудочно-кишечное кровотечение. Он умер в тот же день.
ЕСПЧ постановил, что власти безосновательно поставили под угрозу жизнь сына истца, когда приняли решение призвать его в армию, кроме этого, власти не сумели обеспечить эффективное расследование.
Суд счел, что Армения должна выплатить истцу 35 000 евро в качестве компенсации морального вреда и 2 500 евро в качестве компенсации судебных издержек.