Երևանը և Բաքուն համաձայնության են եկել խաղաղության պայմանագրի հիմնական կետերի շուրջ. Չավուշօղլու
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ասել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը համաձայնության են եկել խաղաղության պայմանագրի հիմնարար կետերի շուրջ, մնում է դրանք իրականացնել։ Լուրը հայտնում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
«Հիմնական կետերի շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որոնք հինգն էին: Դա ներառում է միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, սահմանների սահմանազատումը և այլն: Մնում է դրանք իրականացնել»,-ասել է Չավուշօղլուն Tvnet հոռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ Անկարայի՝ Երևանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը և Բաքվի ու Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները չեն կարող ընթանալ միմյանցից առանձին։
«Մենք բազմիցս խոսել ենք այս մասին»,-ասել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը։
Հեռուստահաղորդավարի հարցին, թե արդյոք սա Թուրքիայի «կարմիր գիծն է», Չավուշօղլուն դրական է պատասխանել:
Թուրքիայի արտգործնախարարը նաև հավելել է, որ Պրահայում Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը դրական է եղել։ Միաժամանակ Չավուշօղլուն նշել է, որ պաշտոնական Երևանի վրա ճնշումներ կան ինչպես երկրի ներսից, այնպես էլ սփյուռքից։

Чавушоглу: Баку и Ереван достигли договоренностей по главным пунктам мирного договора
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Азербайджан и Армения достигли договоренностей по принципиальным пунктам мирного договора, осталось их реализовать. Его слова приводит РИА Новости.
"По принципиальным пунктам - их было пять - достигнута договоренность. Сюда входит признание территориальной целостности друг друга, демаркация границ и т.д. Осталось только их реализовать", - заявил Чавушоглу в интервью телеканалу Tvnet.
По его словам, процесс нормализации Анкары с Ереваном и переговоры Баку и Еревана по мирному договору не может протекать отдельно друг от друга.
"Мы неоднократно говорили об этом", - сказал глава турецкого внешнеполитического ведомства.
На вопрос телеведущего, является ли это "красной чертой" Турции, Чавушоглу ответил утвердительно.
Глава МИД Турции также добавил, что встреча президента Турции Тайипа Эрдогана и Никола Пашиняна в Праге прошла позитивно. При этом Чавушоглу отметил, что на официальный Ереван оказывается давление как внутри страны, так и со стороны диаспоры.