Ամերիկաբնակ վինագործ Գայբարյանի պատրաստած ջութակներով հանդես են գալիս աշխարհի հեղինակավոր երաժիշտներ
10:23 11/10/2022
«Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում Հայաստանում էր ամերիկաբնակ վինագործ Անդրանիկ Գայբարյանը, ում պատրաստած ջութակներով հանդես են գալիս աշխարհի հեղինակավոր երաժիշտներ։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ լեգենդար ջութակահար Գիլ Շահամը «Արմենիա» փառատոնի շրջանակում ելույթ ունեցավ հենց Անդրանիկ Գայբարյանի 2017թ. ստեղծած ջութակով։
«Ես նրա մասին տեղեկացել էի Բոստոնի նվագախմբի երաժիշտներից, շատ ջութակահարներ այս կոլեկտիվում նվագում են նրա պատրաստած գործիքներով։ Անդրանիկ Գայբարյանի ջութակները կարծես երգում են հիասքանչ ձայնով։ Իրոք, կարելի է գլուխ խոնարհել Անդրանիկ Գայբարյանի առջև»,- ասում է Գիլ Շահամը՝ հատկապես ընդգծելով, որ ջութակագործն ինքը ջութակահար է, ինչը նրան ավելի է օգնում իր աշխատանքում։
Անդրանիկ Գայբարյանը մեծացել, կրթությունը ստացել է Ռուսաստանի Ռոստով քաղաքում, այնուհետև տեղափոխվել է ԱՄՆ, որտեղ էլ մեծ ճանաչում է ձեռք բերել որպես վինագործ վարպետ։ Խոստովանում է, որ ջութակագործությամբ զբաղվելու հետաքրքրություն իր մոտ առաջացել է դեռևս 14-15 տարեկանից։ Փոքր էլեմենտներից սկսել, հետագայում անցել է ամբողջական ջութակի պատրաստման։ Առաջին ջութակը պատրաստել է կոնսերվատորիան ավարտելուց հետո։ Այսօր արդեն նրա հեղինակած գործիքներով նվագում են մեծ համբավ վայելող երաժիշտներ Զախար Բրոնը, Գիլ Շահամը, Կիմ Քաշքաշյանը, Վադիմ Ռեպինը, Ռոման Տոտենբերգը և այլք։

Violin maker Andranik Gaybaryan, living in the U.S., was in Armenia on the sidelines of the Armenia International Music Festival, whose violins made are played by the most acclaimed musicians from around the world.
Legendary violinist Gil Shaham performed at the Armenia Festival with a violin created by Andranik Gaybaryan in 2017, the Armenian State Symphony Orchestra told Panorama.am on Tuesday.
“I learned about him from the musicians of the Boston Orchestra, many violinists in this orchestra play with instruments made by him. Andranik Gaybaryan’s violins seem to play with a perfect sound. You can really bow down to Andranik Gaybaryan’s talent,” says Gil Shaham, emphasizing that the violin maker himself is a violinist, which helps him even more in his work.
Andranik Gaybaryan grew up and studied in Rostov, Russian Federation, then moved to the USA, where he has been steadily gaining a reputation as one of the finest violin makers. He confesses that he became interested in violin making when he was 14-15 years old. He started making violins out of small parts and later moved on to making whole violins. He made his first violin after graduating from the Conservatory. Today, his perception of sound is enthusiastically shared by the world's leading musicians, including Zakhar Bron, Gil Shaham, Kim Kashkashian, Vadim Repin, Roman Totenberg and others.