Բայդենը Զելենսկուն խոստացել է հակաօդային պաշտպանության ժամանակակից համակարգեր
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն իր ուկրաինացի գործընկեր Վլադիմիր Զելենսկու հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում խոստացել է շարունակել Կիևին անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել, այդ թվում՝ հակաօդային պաշտպանության համակարգեր:Այդ մասին Սպիտակ տան տարածած տեղեկատվությունը ներկայացրել է «Ինտերֆաքս»-ը։
«Նախագահ Բայդենը խոստացել է շարունակել Ուկրաինային տրամադրել այն աջակցությունը, որն անհրաժեշտ է իրեն պաշտպանելու համար, ներառյալ առաջադեմ հակաօդային պաշտպանության համակարգերի տրամադրումը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Բայդենը նաև մատնանշել է դաշնակիցների և գործընկերների հետ շարունակվող աշխատանքը՝ ուղղված Ռուսաստանի Դաշնության դեմ սահմանափակող միջոցներ կիրառելուն։ Բացի այդ, նա խոստացել է աջակցել Ուկրաինային անվտանգության ոլորտում, նրան տրամադրել տնտեսական ու հումանիտար օգնություն։

U.S. President Joe Biden pledged to Ukraine President Volodomyr Zelenskiy on Monday that the United States will provide Ukraine with advanced air systems after a devastating missile barrage from Russia, Reuters reported.
Biden spoke by phone with Zelenskiy to give assurances about continued U.S. support and to condemn the "senseless attacks" from Russia that hit civilian targets.
"President Biden pledged to continue providing Ukraine with the support needed to defend itself, including advanced air defense systems," a White House statement on the phone call said.
Biden also told Zelenskiy the United States and its allies and partners would continue imposing costs on Russia, "holding Russia accountable for its war crimes and atrocities, and providing Ukraine with security, economic, and humanitarian assistance," the White House said.