ԵԽ գլխավոր քարտուղարը Բաքվից տեղեկատվություն է խնդրել հայ ռազմագերիների գնդակահարության մասին
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ- Բուրիչը նամակ է հղել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովին` պահանջելով մանրամասն և ճշգրիտ տեղեկատվություն տրամադրել Ադրբեջանի իշխանությունների ձեռնարկած քայլերի մասին ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից հայ ռազմագերիներին գնդակահարելու տեսանյութի առնչությամբ։
«Հաշվի առնելով վերջերս ստացված մտագոհիչ և ցնցող հաղորդումները՝ ես իմ պարտքն եմ համարում ձեր նախարարությունից պահանջել հստակ և մանրամասն տեղեկատվություն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ և 3-րդ հոդվածներով նախատեսված մեղադրանքների վերաբերյալ ադրբեջանական իշխանությունների ձեռնարկած միջոցառումների առնչությամբ։
Նկատի ունեմ վերջին տեսանյութերը, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, պարունակում են հայ ռազմագերիների նկատմամբ բռնությունների, այդ թվում՝ արտադատական մահապատիժների կադրեր։
Խնդրում եմ ի գիտություն ընդունել, որ Եվրոպայի խորհուրդը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մանդատի համաձայն հետևողական է լինելու այս հարցում կազմակերպության չափանիշները լիովին ապահովելու նպատակով»,- ասված է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի նամակում։
Մարիա Պեյչինովիչ- Բուրիչը հիշեցրել է իր նախկին հայտարարություններն այն մասին, որ ԵԽ անդամ երկրների միջև տարաձայնությունները պետք է լուծվեն խաղաղ բանակցությունների միջոցով։
«Ձեր երկրի և Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարության մակարդակով ուղիղ շփումները խոստումնալից են և պետք է շարունակվեն»,- նշել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը։

Генсек Совета Европы запросила у Баку информации о шагах властей Азербайджана в связи с внесудебной казню армянских военнопленных
12:09 11/10/2022
Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич направила письмо министру иностранных дел Азербайджана Джейхуну Байрамову, потребовав предоставить подробную и точную информацию о предпринятых властями Азербайджана шагах в связи с видеозаписью расстрела азербайджанскими военными армянских военнопленных.
«Учитывая поступившие в последнее время тревожные и шокирующие сообщения, считаю своим долгом запросить у вашего министерства подробную и достоверную информацию о мерах, принятых властями Азербайджана в отношении обвинений по статьям 2 и 3 Европейской конвенции о правах человека.
Имею в виду недавние видеозаписи, которые, по всей вероятности, содержат кадры насилия в отношении армянских военнопленных, включая внесудебные казни.
Прошу принять к сведению, что Совет Европы будет очень внимательно следить за этим вопросом в соответствии с мандатом, предоставленным Европейской конвенцией о правах человека, чтобы обеспечить полное соблюдение стандартов Организации», – говорится в письме генсека СЕ.
Мария Пейчинович-Бурич напомнила о своих предыдущих заявлениях о том, что разногласия между странами-членами Совета Европы должны решаться путем мирных переговоров.
«Прямые контакты на уровне высшего руководства вашей страны и Армении многообещающие, и они должны продолжаться», – отметила генсек Совета Европы.