ԵԽ գլխավոր քարտուղարը Բաքվից տեղեկատվություն է խնդրել հայ ռազմագերիների գնդակահարության մասին
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ- Բուրիչը նամակ է հղել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովին` պահանջելով մանրամասն և ճշգրիտ տեղեկատվություն տրամադրել Ադրբեջանի իշխանությունների ձեռնարկած քայլերի մասին ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից հայ ռազմագերիներին գնդակահարելու տեսանյութի առնչությամբ։
«Հաշվի առնելով վերջերս ստացված մտագոհիչ և ցնցող հաղորդումները՝ ես իմ պարտքն եմ համարում ձեր նախարարությունից պահանջել հստակ և մանրամասն տեղեկատվություն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ և 3-րդ հոդվածներով նախատեսված մեղադրանքների վերաբերյալ ադրբեջանական իշխանությունների ձեռնարկած միջոցառումների առնչությամբ։
Նկատի ունեմ վերջին տեսանյութերը, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, պարունակում են հայ ռազմագերիների նկատմամբ բռնությունների, այդ թվում՝ արտադատական մահապատիժների կադրեր։
Խնդրում եմ ի գիտություն ընդունել, որ Եվրոպայի խորհուրդը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մանդատի համաձայն հետևողական է լինելու այս հարցում կազմակերպության չափանիշները լիովին ապահովելու նպատակով»,- ասված է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի նամակում։
Մարիա Պեյչինովիչ- Բուրիչը հիշեցրել է իր նախկին հայտարարություններն այն մասին, որ ԵԽ անդամ երկրների միջև տարաձայնությունները պետք է լուծվեն խաղաղ բանակցությունների միջոցով։
«Ձեր երկրի և Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարության մակարդակով ուղիղ շփումները խոստումնալից են և պետք է շարունակվեն»,- նշել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը։

CoE chief asks Azerbaijan for information on measures over execution of Armenian POWs
Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić addressed a letter to Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, requesting “detailed and precise information” on the measures taken by the Azerbaijani authorities over the video footage depicting the execution of Armenian prisoners of war (POWs) by Azerbaijani troops.
“Considering the alarming and shocking reports received recently, I feel obliged to request from your Ministry detailed and precise information on the measures taken by the Azerbaijani authorities regarding allegations under Articles 2 and 3 of the European Convention on Human Rights,” she said. “I refer to recent video footage allegedly depicting extreme violence against Armenian prisoners of war, including extrajudicial killings. Please be informed that the Council of Europe will follow the issue very closely in line with the mandate provided by the European Convention on Human Rights, to ensure full respect of the Organization’s standards.”
The CoE chief also recalled the statements that the “disagreements between Council of Europe member states must be resolved peacefully through negotiations.”
“Recent direct contacts between the highest authorities of your country and Armenia were promising and should be continued,” Burić said.