Ֆրանսիացի պատգամավորը՝ ԵԽԽՎ-ում. Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պետք է հարգվի, Ադրբեջանը պետք է դուրս գա Հայաստանի տարածքից
12:27 11/10/2022
«2020 թվականին ԵԽԽՎ անդամ երկու պետությունների՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև պատերազմից, որի հետևանքով կողմերն ունեցան ավելի քան 6500 զոհ, երկու տարի անց այդ երկրների միջև կրկին խոսեցին զենքերը։ Կարծեք թե, Ադրբեջանը կրակ է բացել, ադրբեջանական զինված ուժերը մտել են հայկական տարածքններ։ Մյուս կողմից՝ Ադրբեջանը պնդում է, որ պատասխանել հայկական կողմի սադրանքին։ Այս բախումների հետևանքով առնվազն 286 մարդ է զոհվել»,-իր ելույթում ասեցել է ֆրանսիացի պատգամավոր Ժակ Լե Նեյը, որը «Լիբերալներ և դեմոկրատներ Եվրոպայի համար» ալյանսի ղեկավարն է։
Նա իր ու ալյանսի անունից դատապարտել է ուժի կիրառումը, որը բացարձակապես անընդունելի է ԵԽԽՎ անդամ երկրների միջև վեճերի լուծման համար։
«Մեկ ամիս առաջ տեղի ունեցած բախումներն ամենադաժանն են 2020 թվականի պատերազմի ավարտից ի վեր, և դրանք առանձին միջադեպեր չեն։ Այս իրավիճակում, որը կարող է շատ արագ հանգեցնել նոր պատերազմի, անհրաժեշտ հիշել հետևյալ հիմնարար կետերը՝ Հայաստանի տարածքային ամոբղջականությւոնը պետք է հարգվի, Ադրբեջանը պետք է դուրս գա Հայաստանի տարածքից՝ 2020թ. նոյեմբերի 10-ի հայտարարության համաձայն»,-ասել է ֆրանսիացի խորհրդարանականը։
Ավելին, որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներ,  պատերազմող կողմերը պետք է հարգեն ռազմագերիների իրավունքները և պարտավորվեն չկազմակերպել առևանգումներ։
Սակայն մամուլը հայտնում է՝ սոցցանցերում շրջանառվում են տեսանյութեր, որտեղ երեւում է, թե ինչպես են հայերին առեւանգում ու խոշտանգում ադրբեջանցի զինծառայողները։
«Ադրբեջանը պետք է հետաքննի այս միջադեպերը և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկի։  Ի վերջո, ես կոչ եմ անում երկու պետություններին արագորեն բանակցել խաղաղության համաձայնագրի շուրջ, որը պետք է հարգվի: Այդ նպատակով Եվրոպայի խորհուրդը պետք է ամբողջությամբ կատարի իր դերը՝ որպես քննարկման համաեվրոպական հարթակ և քաղաքական երկխոսության միջոցով նպաստի լարվածության մեղմացմանը  և երկու պետությունների քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների հարգմանը»,-ընդգծել է Ժակ Լե Նեյը։
Ամփոփելով խոսքը՝ ֆրանսիացի խորհրդարանականը նշել է, որ միջազգային հանրությունը չի կարող անտարբեր մնալ այս տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի նկատմամբ։
Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ը, ինչպես  նաև Ռուսաստանն ու Թուրքիան պետք է միասին աշխատեն այս հակամարտությունը լուծելու համար:
«Սակայն այս հարցում միջազգային հանրությանը մոբիլիզացնելը հեշտ չի լինի՝ հաշվի առնելով Ուկրաինայի պատերազմը։ Իսկապես, դա իր ազդեցությունն ունի նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստեղծված իրավիճակի վրա։ Այսպիսով, Ռուսաստանն ավելի քան երբևէ մեկուսացված է միջազգային ասպարեզում, ինչը չի նպաստի քննարկումներին։ Ավելին, պարզ էլ չէ՝ Ռուսաստանին ձեռնտու է ավելի շատ ներգրավվել այս հակամարտությունում, երբ նա ներկայումս խրված է և դժվարության մեջ է Ուկրաինայի հետ բացված հակամարտության հետ:
Այս համատեքստում ես կարծում եմ, որ մեր գործողություններն առավել քան երբևէ անհրաժեշտ են՝  մեր կառավարություններին այս տարածաշրջանում խաղաղության օգտին գործելու անհրաժեշտության մասին իրազեկելու համար»,-ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 10-ին ԵԽԽՎ-ում քննարկվել է «Ադրբեջանի ևՀայաստանի միջևտեղի ունեցող ռազմական գործողությունները, ներառյալ բնակավայրերի ևքաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա հարձակումները» հարցը:

Французский депутат – в ПАСЕ: Территориальная целостность Армении должна уважаться, Азербайджан должен уйти с территории Армении
14:42 11/10/2022
В результате конфликта между двумя государствами-членами ПАСЕ –  Азербайджаном и Арменией – в 2020 году с обеих сторон погибли более 6 500 человек, спустя 2 года снова заговорили пушки. Похоже, что Азербайджан открыл огонь и азербайджанские ВС вторглись на территорию Армении. Азербайджан же утверждает, что он ответил на провокации армянской стороны. В этих столкновениях погибли, по меньшей мере, 286 человек. Об этом в своем выступлении на дебатах по текущим вопросам в ПАСЕ на тему «Военные действия между Азербайджаном и Арменией, включая удары по населенным пунктам и гражданской инфраструктуре» заявил французский депутат Жак Ле Не («Группа либералов и демократов за Европу»).
Он от своего имени и от имени альянса однозначно осудил применение силы, что совершенно неприемлемо для урегулирования споров между государствами-членами ПАСЕ.
«Столкновения, произошедшие месяц назад, являются самыми ожесточенными с момента окончания войны в 2020 году, и это не единичные инциденты.
В этой ситуации, которая очень быстро может привести к новой войне, необходимо напомнить ряд принципиальных моментов. Прежде всего, должна соблюдаться территориальная целостность Армении, а Азербайджан должен уйти с территории Армении, в соответствии с заявлением о прекращении огня от 10 ноября 2020 года.
Более того, как государства-члены Совета Европы, воюющие стороны должны уважать права военнопленных и взять на себя обязательство не организовывать похищения.
Однако пресса сообщает о тиражируемых в социальных сетях видеороликах, на которых видно, как азербайджанские солдаты похищают и пытают армян. Азербайджан должен расследовать эти инциденты и привлечь виновных к ответственности.
Наконец, я призываю оба государства быстро заключить мирный договор, который необходимо соблюдать. С этой целью Совет Европы должен в полной мере выполнять свою роль общеевропейской площадки для дискуссий и посредством политического диалога способствовать ослаблению напряженности и соблюдению фундаментальных прав граждан обоих государств», – отметил Жак Ле Не.
Как он указал, международное сообщество не может оставаться равнодушным к ситуации в этом регионе, Европейский союз и Соединенные Штаты, а также Россия и Турция должны работать вместе для разрешения этого конфликта.
«Однако мобилизовать международное сообщество по этому вопросу будет непросто, учитывая войну в Украине.
Действительно, это также оказывает воздействие на ситуацию между Арменией и Азербайджаном. Таким образом, Россия как никогда изолирована на международной арене, что не способствует дискуссиям. Кроме того, неясно, в интересах ли России более активно участвовать в этом конфликте», – добавил французский парламентарий.
«В этом контексте я считаю, что наши действия как никогда необходимы, чтобы наши правительства осознали необходимость действовать на благо мира в этом регионе», – резюмировал он.