Հայաստանում հաջողությամբ անցկացվել է միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային 17-րդ օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլը
14:50 11/10/2022
Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի կազմկոմիտեն հայտարարել է, որ Հայաստանի միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային 17-րդ օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլը հաջողությամբ է անցել։ Օլիմպիադային մասնակցել է 12 երկիր ներակայացնող 307 մասնակից՝ Արգենտինայից, ԱՄԷ-ից, ԱՄՆ-ից, Բելառուսից, Բոսնիա և Հերցեգովինայից, Բրազիլիայից, Եգիպտոսից, Հայաստանից, Պերուից, Ռուսաստանից, Սերբիայից, Վիետնամից և Ուկրաինայից:
Օլիմպիադան կազմակերպվել է երկու փուլով: Առաջին փուլը, որն անցկացվել է միաժամանակ 12 մասնակից երկրներում, ներառել է թեստ՝ ելակետ սահմանելու համար: Միկրոէլեկտրոնիկայի 17-րդ ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի երկրորդ՝ եզրափակիչ փուլն անցկացվել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 10-ին՝ «Սինոփսիս Արմենիա»-յի ուսումնական դեպարտամենտում։ Եզրափակիչ փուլ դուրս եկած 12 երկրից 24 մասնակից պայքարել է գլխավոր մրցանակների համար՝ հաղթահարելով բարդ լուծումներ պահանջող ճարտարագիտական դժվարին առաջադրանքներ: Այդ 24 մասնակցից 11-ը Հայաստանից են, իսկ 13-ը` այլ երկրներից:
«Օլիմպիադայի մասնակիցների՝ միկրոէլեկտրոնիկայի բնագավառում գիտելիքների մակարդակը տարեցտարի բարձրանում է, ինչը վկայում է այն մասին, որ օլիմպիադան ծառայում է իր հիմնական նպատակին», - ասել է Օլիմպիադայի ծրագրերի հանձնաժողովի նախագահ, «Սինոփսիս Արմենիա»-յի ուսումնական դեպարտամենտի տնօրեն, «Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի «Միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ և համակարգեր» ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Վազգեն Մելիքյանը:
Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադան հիմնադրվել է 2006 թվականին՝ «Սինոփսիս Արմենիա»-յի նախաձեռնությամբ։
««Սինոփսիսը» հավատարմորեն և հետևողականորեն իր ներդրումն է ունենում միկրոէլեկտրոնիկայի կրթության զարգացման մեջ։ Նման մրցույթներն ու օլիմպիադաներն օգնում են պարզել միկրոէլեկտրոնիկայի մասնակիցների գիտելիքների մակարդակը՝ կրթական ծրագրերում և ուսումնական նյութերում անհրաժեշտ ճշգրտումներ անելու համար», - ասել է «Սինոփսիս»-ի առաջատար գիտնական և գլխավոր ճարտարագետ, «Սինոփսիս Արմենիա»-յի նախագահ դոկտոր Երվանդ Զորյանը:
Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադան անցկացվել է Էլեկտրական և էլեկտրոնիկայի ինժեներների ինստիտուտի՝ աշխարհի խոշորագույն տեխնիկական մասնագիտական կազմակերպության, Ստուգման տեխնոլոգիաների տեխնիկական խորհրդի (IEEE tttc) հետ համագործակցությամբ: Հատկանշական է, որ «Սինոփսիս»-ի առաջատար գիտնական և գլխավոր ճարտարագետ Երվանդ Զորյանը 2022 թվականի սեպտեմբերի 27-ին 53-րդ միջազգային թեստային համաժողովի (ITC) բացման լիագումար նիստում ստացել է IEEE TTTC Lifetime Contribution Medal՝ միկրոէլեկտրոնիկայի կրթության առաջխաղացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար։
Վիվա-ՄՏՍ-ը, տասնյոթերորդ անգամ անընդմեջ, Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի գլխավոր գործընկերն է։ Հիմնական աջակիցներն են «Յունիքոմփ»-ը և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը։ Օլիմպիադայի հովանավորներից են՝ ՏՀՏ գործատուների միությունը, «Վիասֆեր» տեխնոպարկը և «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» ապահովագրական ընկերությունը։
«Ժամանակակից քաղաքակրթությունը, մեզ ծառայող իր ենթակառուցվածքով, հենվում է միկրոէլեկտրոնիկայի ձեռքբերումների վրա: Ապագայում մեր կախվածությունը միկրոէլեկտրոնիկայից ավելի է ուժեղանալու: Վիվա-ՄՏՍ-ն ունի երկարաժամկետ զարգացման իր տեսլականը, և մենք աշխատում ենք ներդաշնակեցնել այն՝ բոլոր շահառուների հետ, քանի որ E2E (End-to-End` համապարփակ) լուծումներ առաջարկող ընկերություն ենք: Հայաստանում միկրոէլեկտրոնիկայի զարգացումը կբերի կյանքի որակի բարելավման, մրցակցային առավելության, հայրենիքում մնալու, կայանալու, երեխաներ մեծացնելու, երկիրը շենացնելու հնարավորության»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային 17-րդ օլիմպիադայի հաղթողների անունները հայտարարվել են 2022 թվականի հոկտեմբերի 10-ին՝ Մատենադարանի դահլիճում կազմակերպված մրցանակաբաշխության ժամանակ.
Առաջին մրցանակակիր է դարձել արգենտինացի Իգնասիո դե Պեդրոն.
Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է սերբ Վասիլիե Նոսովիչը.
Երրորդ երկու մրցանակներ շնորհվեցին՝
Ռոդրիգո դո Նասիմենտո Տոլեդոյին Բրազիլիայից
Արմեն Բաբայանին Հայաստանից
Օլիմպիադան բացահայտում է մինչև 30 տարեկան ամենավառ և տաղանդավոր ուսանողներին: Օլիմպիադայի նպատակներն են.
խթանել միկրոէլեկտրոնիկայի նկատմամբ հետաքրքրությունը,
ստեղծել երիտասարդ մասնագետների համաշխարհային համայնք,
հասկանալ միկրոէլեկտրոնիկայի գիտելիքների մակարդակը և անհրաժեշտ ճշգրտումներ կատարել կրթական ծրագրերում,
բարձրացնել Հայաստանի տեսանելիությունն ու Հայաստանի մասին իրազեկումը՝ որպես միկրոէլեկտրոնիկայի առաջատար կենտրոն։
«Միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային օլիմպիադան դարձել է Հայաստանի բրենդային իրադարձություններից մեկը վերջին 17 տարիների ընթացքում: Միայն այն փաստը, որ առաջին փուլում օլիմպիադաներն անցկացվում են տասնյակ երկրներում և հաղթողներն այցելում են Հայաստան՝ մասնակցելու եզրափակիչ փուլին, մեծացնում է Հայաստանի տեսանելիությունը ողջ աշխարհում՝ որպես Միկրոէլեկտրոնիկայի կրթության մեջ ամուր ավանդույթներ ունեցող երկիր»,- ասում է Օլիմպիադայի կազմկոմիտեի փոխնախագահ, Սինոփսիս Արմենիայի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը։
Վիվա-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ օլիմպիադայի թեմաները ներառել են՝ «Թվային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում», «Անալոգային և խառը ազդանշանային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում», «Կիսահաղորդչային սարքեր և տեխնոլոգիա» և «Էլեկտրոնային նախագծման ավտոմատացման մաթեմատիկական և ալգորիթմական խնդիրներ»:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի կայքը՝ www.microelectronicsolympiad.org հղմամբ:

Final stage of 17th International Microelectronics Olympiad successfully held in Armenia
The Organizing Committee of the Annual International Microelectronics Olympiad announced that the 17th Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia is successfully held having attracted 307 participants from 12 countries: Argentina, Armenia, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Egypt, Peru, Russia, Serbia, Vietnam, UAE, Ukraine and USA.
The Olympiad was conducted in two stages. The first stage, held simultaneously in 12 participant countries, involved a test to establish a baseline. The second, the final stage of the 17th Annual International Microelectronics Olympiad was held on 10 October 2022 in “Synopsys Armenia” Education Department. Twenty-four finalists from 12 countries competed for the top prizes solving challenging engineering tasks requiring complex solutions. Of these 24 contestants, 11 were from Armenia, and 13 were from other countries, Viva-MTS reports.
“The level of knowledge among the participants of the Olympiad in microelectronics grows consistently year by year which proves that the Olympiad serves its main purpose,” Prof. Vazgen Melikyan, the President of the Olympiad Program Committee and the Director of “Synopsys Armenia” Education Department, Chairman of the “Microelectronic Schemes and Systems” at the Armenian National Polytechnic University, said.
The Annual International Microelectronics Olympiad started in 2006 by “Synopsys Armenia”. “Synopsys” is committed to contribute in programs aimed at advancing the microelectronics education,” said “Synopsys” Fellow and “Synopsys Armenia” President Dr. Yervand Zorian. “Such contests and Olympiads help to identify the level of knowledge of participants in microelectronics in order to make the necessary adjustments to regional educational programs and curricula.”
The Annual International Microelectronics Olympiad is held in cooperation with the Technical Council for Test Technologies (IEEE tttc) of the Institute of Electrical and Electronics Engineers, the world’s largest technical professional organization. It is noteworthy that “Synopsys” Fellow and Chief Architect Dr. Yervand Zorian received the IEEE TTTC Lifetime Contribution Medal on 27 September 2022 at the opening plenary session of the 53rd International Test Conference (ITC) for his outstanding contribution in advancing microelectronics education.
Viva-MTS is the general partner of the Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia for the 17th time in a row. The main supporters are “Unicomp” and the “Hayastan” All Armenian Fund. Among the sponsors of the Olympiad are the Union of ICT Employers, “Viasphere” Technopark, and “INGO ARMENIA” Insurance Company.
“We all know that the modern civilization, with its infrastructure, is based on the achievements of microelectronics. Moreover, our dependence on it will only grow. Viva-MTS has its vision of long-term development, and we work with all the stakeholders in order to harmonize our vision. This is because telecommunication is an operator of E2E (End-to-End) solutions. For Armenia, advancement in microelectronics means improvement of the quality of life, getting more competitive advantages and an opportunity for the youth to remain in own homeland, raise kids, grow personally, and make own country flourish,” Viva-MTS General Director Armen Avetisian said.
The winners of the 17th Annual International Microelectronics Olympiad were announced during the awarding ceremony held at Matenadaran on 10 October 2022:
• Ignacio de Pedro from Argentina became the first prize winner.
• Vasilije Nosovic from Serbia got the second place.
• Two third prizes were awarded to –
• Rodrigo do Nascimiento Toledo from Brazil
• Armen Babayan from Armenia
The Olympiad highlights some of the brightest, most talented students under the age of 30.
Olympiad goals are:
• Promotion of microelectronics
• Creation of a global community of young professionals
• Evaluating the level of knowledge in microelectronics and making necessary adjustments in educational programs
• Raising awareness about Armenia as an advanced center of microelectronics
“The International Microelectronics Olympiad has become one of Armenia’s branded events for the last 17 years. The fact that national Olympiads are being held in dozens of countries and winners are visiting Armenia to participate in the final stage alone increases the visibility of Armenia worldwide as a country with strong tradition in the Microelectronics education,” said the Vice President of Olympiad Org Committee, “Synopsys Armenia” Director Hovik Musayelyan.
Olympiad topics for 2022 included: Digital IC Design and Test, Analog and Mixed Signal IC Design and Test, Semiconductor Devices and Technology, and Mathematic and Algorithmic Issues of Electronic Design Automation (EDA).