Վրաստանը հայտնում է, որ Ղրիմի կամրջի վրա պայթած բեռնատարը չի հատել երկրի սահմանը
Ղրիմի կամրջի վրա պայթած բեռնատարը չի հատել Վրաստանի մաքսային սահմանը: ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ չորեքշաբթի լրագրողներին այդ մասին ասել է հանրապետության ֆինանսների փոխնախարար Գեորգի Կակաուրիձեն։
«Ոչ բեռնատարը, ոչ տրոտիլով կամ այլ պայթուցիկով բեռնված որևէ այլ վագոն չի հատել Վրաստանի մաքսային սահմանը»,-ասել է Կակաուրիձեն՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին։ Նրա խոսքով՝ երկրի իշխանությունները հետաքննություն կսկսեն և «կբացահայտեն պատասխանատու անձանց», եթե «ինչ-որ մեկը կկարողանա հիմնավոր փաստեր ներկայացնել, որ բեռնատարը հատել է Վրաստանի սահմանը»։
Հոկտեմբերի 9-ին Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեի ղեկավար Ալեքսանդր Բաստրիկինը հայտարարել է, որ պայթեցված բեռնատարի երթուղին մանրամասը որոշված է։ Բեռնատարը Բուլղարիայից մեկնել է Վրաստան, այնուհետև Հայաստան, Հյուսիսային Օսիա և Կրասնոդարի երկրամաս:

В Грузии заявили, что взорвавшийся на Крымском мосту грузовик не пересекал границу страны
Грузовик, который взорвался на Крымском мосту, не пересекал грузинскую таможенную границу, заявил в среду журналистам заместитель министра финансов республики Георгий Какауридзе, сообщает ТАСС.
«Ни грузовик, ни какой-либо еще вагон, начиненный тротилом или иным взрывчатым веществом, не пересекал таможенную границу Грузии», – сказал Какауридзе, отвечая на соответствующий вопрос.
По его словам, власти страны начнут расследование и «выявят ответственные лица», если «кто-то сможет аргументировано обосновать, что грузовик пересек границу Грузии».