«Եթե ապրել՝ ապա ապրել միասին, եթե մահ՝ էլի միասին». Եռաբլուրում բացվեց Ցորի հրետանավորներին նվիրված հուշարձան
18:49 12/10/2022
«Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում բացվեց Ցորի Դ-20 դիվիզիոնի հրետանավորներին նվիրված հուշարձան։ Այսօր լրացավ 19 հերոս տղաների նահատակման 2-րդ տարելիցը։
Եռաբլուրում հուղարկավորված են տղաներից հինգը։ Նրանց ծնողները ցանկացել են, որպեսզի բոլորը միասին մի տեղում լինեն որպես ուխտատեղի ու հուշարձան են կանգնեցրել։
«Մեր տղաները երդում են տվել, որ իրենք միասին մինչև վերջ պետք է պայքարեն։  Հինգ են այստեղ հուղարկավորված, մնացած տղաներն այլ վայրերում են։ Որոշեցինք, որ սա լինի իրենց երդման տալու վայրը, փորձեցինք ստեղծել ու նվիրել մեր տղաներին մի հուշարձան, որպեսզի բոլորը ներկա լինեին այստեղ»,- ասաց Անուշ Մելիքյանը՝ նահատակված հերոս Ռուբեն Պողոսյանի մայրը։
Հուշարձանի վրա գրված է տղաների երդման տեքստը՝  «եթե ապրել՝ ապա ապրել միասին, եթե մահ՝ էլի միասին»։ Իսկ հուշարձանի կողքին բարձրացված դրոշին նրանց պատկերներ են։
«Ցոր» զորամասի հրետանավորներն ավելի քան մեկ տարի անհետ կորած են համարվել։ Նրանցից 11-ի աճյունները հայկական կողմին է փոխանցել 2021 թ. նոյեմբերի 2-ին Արցախի Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքի խաչմերուկում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ։
«Մենք տեսանյութեր ունեինք, տեսել էինք, որ զոհվել են տղաները։ Բայց մտածում էինք, որ հնարավոր է 4-5 հոգի ողջ մնացած լինեն։ Պարզվեց՝ բոլորը զոհվել են։ Միայն հրամանատար Նորայր Հայրապետյանն է դեռ անհետ կորած։
19-ից 5-ը մոբ էին, մնացածը՝ ժամկետային զինծառայող»,- ասաց նահատակված հերոս Դավիթ Ազատյանի մայրը՝  Քրիստինա Ազատյանը։
Հայկ Անտոնյանի մայրը՝ Մարինե Մուշեղյանի խոսքով, տղաների մասունքները գտել են Հադրութի Ջուվարլու կոչվող տարածքում. «Ադրբեջանական կողմը թաղել էր, չէին տալիս, որպեսզի չհերոսացնենք, քանի որ իրենց շատ կորուստներ էին պատճառել մեր տղաները։
Ասում են ՝ Հադրութը հոկտեմբերի 5-ից հանձնած են եղել, իսկ իրենք մինչև հոկտեմբերի 12-ն այնտեղ են եղել։ Հենց այդ օրը թշնամու 250 հոգանոց խումբ է հարձակվել։ Մեր տղաներին սխալ տեղեկատվություն են տվել՝  մերոնք են, չկրակեք։ Այլապես երեխաները… Դատական գործընթաց կա։ Հուսանք մեղավորները կպատժվեն»,- ասաց տիկին Մարինեն։

«Если жить – жить вместе, если умирать – снова вместе»: в «Ераблуре» открыли памятник артиллеристам ЦОР-а
20:18 12/10/2022
В воинском пантеоне «Ераблур» открыли памятник, посвященный 19 военнослужащим артиллерийского дивизиона Д-20 воинской части ЦОР. Сегодня исполнилась вторая годовщина их гибели в 44-дневной войне в Арцахе.
В Ераблуре похоронены только 5 из военнослужащих. Их родители пожелали, чтобы все они были вместе, чтобы это место стало местом паломничества, и поставили памятник.
«Наши мальчики дали клятву, что будут бороться вместе до конца. Только 5 из них похоронены здесь, остальные в других местах. Мы решили, чтобы это было место, где они дали клятву, постарались создать и подарить нашим мальчикам памятник, чтобы все они присутствовали здесь», – рассказала Ануш Меликян – мама погибшего героя Рубена Погосяна.
На памятнике высечен текст их клятвы: «Если жить, то жить вместе, если умирать, то снова вместе». И на флаге, поднятом рядом с памятником, их изображения.
Павшие в боях за Родину артиллеристы воинской части ЦОР считались пропавшими без вести больше года. Останки 11 из них 2 ноября 2021 года на перекрестке общины Кармир шука (Красный базар) в Мартунинском районе Республики Арцах (НКР) азербайджанская сторона в сопровождении российских миротворцев передала армянской стороне.
2 декабря, год и месяц спустя после завершения третьей Карабахской войны, в церкви Сурб Анна (Святой Анны) в Ереване родные и друзья проводили их в последний путь.
«У нас есть видеоматериалы, мы видели, что парни погибли. Но мы думали, что, возможно, хотя бы 4-5 человек остались в живых. Выяснилось потом, что они все погибли. Только командующий Норайр Айрапетян числится без вести пропавшим.
5 из 19 были мобилизованы, а остальные – военнослужащие срочной службы», – сказала мать героя Давида Азатяна – Кристина Азатян.
В свою очередь мать Айка Антоняна – Марине Мушегян – рассказывает, что останки парней были найдены на местности под названием «Джуварлу» (в Гадруте): «Азербайджанская сторона их похоронила, они не отдавали останки, чтобы мы их не героизировали, поскольку они нанесли им много потерь.
Говорят, что Гадрут был сдан ещё 5 октября, а они до 12 октября были там. Именно в этот день группа противника в составе 250 человек организовала нападение. Нашим парням дали неверную информацию, мол, что это наши, стрелять не нужно. Иначе ребята… Инициирован судебный процесс. Надеемся, что виновные будут наказаны».