WP. Բայդենը Զելենսկուն կոչ է արել դադարեցնել բողոքել ԱՄՆ-ի անբավարար օգնությունից
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը խնդրել է իր ուկրաինացի գործընկեր Վլադիմիր Զելենսկուն չբողոքել Վաշինգտոնի անբավարար օգնությունից: «Գազետա ռու»-ն գրում է, որ այդ մասին հայտնել է The Washington Post (WP) թերթը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան նախկին պաշտոնյային։
Պարբերականը նշում է, որ Զելենսկին բազմիցս ԱՄՆ-ից պահանջել է զենք, զինամթերք և ռազմական տեխնիկա, թեև Կիևն արդեն ստացել է աննախադեպ օգնություն։
«Բայդենն Ուկրաինայի առաջնորդին մասնավոր զրույցում ասել է, որ իր համար դժվար կլինի Կոնգրեսից գումար խնդրել, եթե նա իրեն անշնորհակալ պահի և շարունակի կրկնել, որ այն բավարար չէ»,-ասել է աղբյուրը WP-ին:
Պարբերականի տվյալներով՝ ԱՄՆ քաղաքական վերնախավում Ուկրաինային աջակցելու հարցում պառակտում է հասունանում, որը կարող է սրվել նոյեմբերին կայանալիք Կոնգրեսի ընտրություններից հետո։

Biden reportedly told Zelensky to stop asking for more US aid
US President Joe Biden called on his Ukrainian counterpart Volodymyr Zelensky to stop complaining that Washington was not providing enough assistance to Kiev, the Washington Post reported on Tuesday, citing a former White House official.
The source told the paper that at an early stage of Russia’s special military operation in Ukraine, Zelensky had urged the United States and other Western countries to send more weapons and impose harsher sanctions against Russia, despite unprecedented amounts of aid and advanced weapons already being supplied to Kiev by Biden and Congress, TASS reported.
However, Biden warned Zelensky that it would be hard for him to keep asking Congress for money if the Ukrainian leader appeared ungrateful and kept saying that the assistance was not enough, the newspaper writes.
Earlier this month, Biden signed a new bill on financing the US government through December 16, 2022, that also envisages $12.4 billion in aid to Ukraine. The latest package includes $4.5 billion in economic assistance to Kiev.