«Թեհրանը պատրաստ է միջնորդ դառնալ Երևանի ու Բաքվի միջև հարաբերություններում»,-ասել է Իրանի գերագույն առաջնորդի միջազգային հարցերով խորհրդական, Իրանի նախկին արտգործնախարար Ալի Աքբար Վելայաթին։
Նա նշել է, որ Իրանի հարևանությամբ գտնվող տարբեր շրջաններից առանձնահատուկ նշանակություն ունի Անդրկովկասը։
«Այս առումով մեր հարևանների (Հայաստանի և Ադրբեջանի) նկատմամբ մենք ավելի շատ զգայունություն և ուշադրություն ենք ցուցաբերում»,- «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, ընդգծել է Վելայաթին։
Նրա խոսքով, երկրների միջև խաղաղության հաստատման չափազանց կարևոր գործոններից մեկը հայտնի պատմական սահմանների պահպանումն է։
«Որևէ երկրի կողմից հարևան երկրի սահմանների ցանկացած խախտում առաջացնում է լարվածության աճ այս տարածաշրջանում և լոկալ պատերազմների հրահրում, որի առաջին արդյունքը սադրիչ երկրների, օրինակ՝ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ներկայությունն է, որոնք հրադադարի հաստատման պատրվակով իրավիճակն օգտագործում են իրենց օգտին»,-ասել է Իրանի ԱԳ նախկին նախարարը։

Тегеран готов играть роль посредника между Ереваном и Баку – экс-глава МИД Ирана Велаяти
Тегеран готов быть посредником в отношениях между Ереваном и Баку, заявил РИА Новости советник Верховного лидера Ирана по международным вопросам, экс-глава МИД Ирана Али Акбар Велаяти.
«Да, конечно», - ответил Велаяти на вопрос о том, готов ли Иран к посредничеству в отношениях между соседними Арменией и Азербайджаном.
Он отметил, что среди различных регионов, находящихся рядом с Ираном, особое значение имеет Закавказье. «В этой связи, по отношению к нашим соседям (Армении и Азербайджану) мы проявляем больше чувствительности и внимания», - подчеркнул Велаяти.
По его словам, одним из чрезвычайно важных факторов в установлении мира между странами является сохранение общеизвестных исторических границ.
«Любое нарушение какой-либо страной границ соседней вызывает рост напряжения в этом регионе и разжигание локальных войн, первый результат которых – присутствие стран-провокаторов, например, США и Израиля, под предлогом установления прекращения огня использующих ситуацию с выгодой для себя», - добавил бывший глава иранского МИД.