«Թեհրանը պատրաստ է միջնորդ դառնալ Երևանի ու Բաքվի միջև հարաբերություններում»,-ասել է Իրանի գերագույն առաջնորդի միջազգային հարցերով խորհրդական, Իրանի նախկին արտգործնախարար Ալի Աքբար Վելայաթին։
Նա նշել է, որ Իրանի հարևանությամբ գտնվող տարբեր շրջաններից առանձնահատուկ նշանակություն ունի Անդրկովկասը։
«Այս առումով մեր հարևանների (Հայաստանի և Ադրբեջանի) նկատմամբ մենք ավելի շատ զգայունություն և ուշադրություն ենք ցուցաբերում»,- «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, ընդգծել է Վելայաթին։
Նրա խոսքով, երկրների միջև խաղաղության հաստատման չափազանց կարևոր գործոններից մեկը հայտնի պատմական սահմանների պահպանումն է։
«Որևէ երկրի կողմից հարևան երկրի սահմանների ցանկացած խախտում առաջացնում է լարվածության աճ այս տարածաշրջանում և լոկալ պատերազմների հրահրում, որի առաջին արդյունքը սադրիչ երկրների, օրինակ՝ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ներկայությունն է, որոնք հրադադարի հաստատման պատրվակով իրավիճակն օգտագործում են իրենց օգտին»,-ասել է Իրանի ԱԳ նախկին նախարարը։

Tehran ready to mediate between Yerevan and Baku, says former Iranian FM
Tehran is ready to mediate between Yerevan and Baku, former Iranian Foreign Minister Ali Akbar Velayati, an adviser to Iran's supreme leader on international affairs, told RIA Novosti.
He noted that among the various regions close to Iran, the Transcaucasus is of particular importance. "In this regard, in relation to our neighbors (Armenia and Azerbaijan), we are more sensitive and attentive," Velayati underscored.
He highlighted the preservation of well-known historical borders as a crucial factor for the establishment of peace between the countries.
“Any violation of the borders of a neighboring country raises tensions in the region and instigates local wars,” the official said.