Նեդ Փրայս. ԱՄՆ-ն կշարունակի բարձր մակարդակով ներգրավված մնալ Հայաստանի ու Ադրբեջանի բանակցություններին
11:11 12/10/2022
ԱՄՆ-ն շարունակելու է բարձր մակարդակի ներգրավվածություն ունենալ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններում։ Այս մասին հայտարարել է  ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը ամենաշաբթյա ճեպազրույցում։
Նա հիշեցրել է, որ անցած ամիս ԱՄՆ պետքարտուղարը Նյու Յորքում եռակողմ ձևաչափով հանդիպում է ունեցել  Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ։
«Բռնությունների վերջին աճից հետո դա նախարարների առաջին դեմ առ դեմ հնդիպումն էր: Նախօրեին, դուք տեսաք, որ քարտուղարը հնարավորություն ունեցավ խոսելու Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ։
Ֆիլ Ռիկերը՝ այս խնդրի շուրջ մեր ավագ խորհրդականը, ամենօրյա կապի մեջ է եղել երկու երկրների պաշտոնյաների հետ: Այսպիսով, մենք կշարունակենք ներգրավված մնալ այս հարցում: Ես չեմ կարող որոշակի արդյունք խոստանալ, բայց կարող եմ խոստանալ, որ այն մեզ համար առաջնահերթություն կլինի»,-ասել է Նեդ Փրայսը։
Նա նշել է, որ այս պահին որևէ հանդիպում նախատեսված չէ, բայց համոզված է՝ ավելի շատ ասելիք կլինի առաջիկա օրերին ու շաբաթներին։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 10-ին Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ: Կողմերն ընդգծել են ադրբեջանական զինված ուժերի` ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման ու հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության և իրավունքների պաշտպանությանը, Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների համար միջազգային մեխանիզմի ստեղծմանը, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովմանը վերաբերող հարցերի:
Էնթոնի Բլինքենը հայտնել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ առաջիկայում ևս նպաստելու բանակցային գործընթացին ու Հարավային Կովկասում խաղաղությանն ու կայունությանը:

США продолжат на высоком уровне участвовать в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном – Нед Прайс
11:28 12/10/2022
США продолжат активно участвовать в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе и на самом высоком уровне. Об этом на брифинге заявил официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс.
Он напомнил о трехсторонней встрече госсекретаря США Энтони Блинкена с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана в Нью-Йорке в прошлом месяце.
«Это первая встреча в таком формате после недавнего всплеска насилия. 10 октября госсекретарь США Энтони Блинкен провел телефонные разговоры с лидерами Армении и Азербайджана Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым. А сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США, старший советник по переговорам на Кавказ Филип Рикер поддерживает ежедневные контакты с отдельными лицами и заинтересованными сторонами в обеих странах.
Так что, мы продолжим заниматься этим вопросом. Я не могу обещать конкретного результата, но могу обещать, что это останется для нас приоритетом», – отметил Прайс.
«В настоящий момент не намечается встреч, о которых я хотел бы объявить, но я уверен, что в ближайшие дни и недели у нас будет больше информации по этому вопросу», – добавил он.
Напомним, 10 октября из аппарата премьер-министра Армении сообщили о телефонном разговоре Никола Пашиняна с госсекретарем США Энтони Блинкеном. «Стороны подчеркнули необходимость вывода вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Республики Армения и безусловного соблюдения режима прекращения огня.
Собеседники коснулись результатов состоявшейся 6 октября в Праге четырехсторонней встречи премьер-министра Армении, президента Франции, председателя Европейского совета и президента Азербайджана. Была подчеркнута важность разработки мирного договора между Арменией и Азербайджаном на основе Устава ООН и Алма-Атинской декларации от 1991 года, а также осуществления работ по делимитации границы и обеспечения деятельности гражданской миссии ЕС на армяно-азербайджанской границе.
Были затронуты вопросы безопасности и защиты прав армян Нагорного Карабаха, создания международного механизма переговоров между Степанакертом и Баку, возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных. Энтони Блинкен выразил готовность США и впредь способствовать переговорному процессу и установлению мира и стабильности на Южном Кавказе», – говорилось в сообщении.