ՄԻՊ.  Տեսանյութի իրադարձությունները տեղի են ունեցել սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի տարածքի վրա
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը հայտարարություն է տարածել ադրբեջանական զինուժի կողմից հայ ռազմագերիների սպանության նոր տեսանյութի վերաբերյալ.
«Երեկ՝ հոկտեմբերի 11-ին,  ադրբեջանական սոցիալական ցանցի տիրույթում տարածված տեսանյութը պատկերում է անզեն հայ ռազմագերիների խոշանգման հերթական դեպքը՝ հիմնավորելով այդ ռազմագերիներին հաջորդիվ սպանելու փաստը։ Այս անգամ էլ ադրբեջանական զինուժը տեսանկարահանում է իր պատերազմական հանցագործության փաստը։
Պաշտպանի հաստատությունը տեղորոշել է վայրը, հաստատում ենք, որ տեսանյութի իրադարձությունները տեղի են ունեցել սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի տարածքի վրա ադրբեջանական զինուժի հարձակման ընթացքում։ Տեսանյութում պատկերված հայ ռազմագերիները նույնականացված են։ Այս փաստերն ի թիվս այլ ապացույցների՝ հաստատվում են սույն թվականի հոկտեմբերի 4-ին հայրենադարձված հայ ռազմագերիների վկայություններով։
Նշված փաստերը մանրամասներով փաստաթղթավորվել են և կուղարկվեն միջազգային մասնագիտացված կազմակերպություններին ու դերակատարներին։
Պաշտպանն արձանագրում է, որ ադրբեջանական զինծառայողների կողմից իրականացված ծանր հանցանքները շարունակում են մնալ անարձագանք, իսկ անպատժելիությունը նրանց քաջալերում է նոր ու ավելի ծանր հանցանքներ գործելու համար։ Այս արարքները պետք է հստակորեն դատապարտվեն միջազգային իրավասու դերակատարների կողմից։ Միջազգային հանրությունը պետք է առավել հետևողականորեն պահանջի ադրբեջանական իշխանություններից պատշաճ քննություն իրականացնել և հանցագործներին ու կազմակերպիչներին մեդալներով զարդարելու փոխարեն պատժել նրանց»։

Омбудсмен: Запечатленные на видео события произошли 13 сентября на территории Армении
Защитник прав человека (Омбудсмен) Армении Кристине Григорян распространила заявление о новом видеоматериале убийства армянских военнопленных азербайджанскими военнослужащими.
«В распространенном вчера, 11 октября, в азербайджанском сегменте соцсетей видеоматериале запечатлен очередной случай пыток безоружных армянских военнопленных, подтверждающий факт последующего убийства этих военнопленных. И на этот раз азербайджанские ВС снимают факт своего военного преступления.
Офис омбудсмена установил местоположение, подтверждаем, что запечатленные на видео события произошли 13 сентября во время нападения азербайджанских вооруженных сил на территорию Армении. Идентифицированы личности армянских военнопленных, изображенных в видеоматериале. Эти факты в числе других доказательств, подтверждаются показаниями возвращенных 4 октября этого года армянских военнопленных.
Указанные факты детально задокументированы и будут направлены международным специализированным организациям и акторам.
Омбудсмен констатирует, что совершенные азербайджанскими военнослужащими тяжкие преступления продолжают оставаться без ответа, а безнаказанность поощряет их к совершению новых и еще более тяжелых преступлений. Эти действия должны быть четко осуждены международными правомочными акторами.
Международное сообщество должно более последовательно требовать от азербайджанских властей проведения надлежащего расследования и наказания преступников и организаторов вместо их награждения медалями».