«Փաստ». Ծառայողական մեքենաները կրճատելու խոստումներով իշխանության եկածները օպտիմալացնում են կրթական համակարգը
09:13 13/10/2022
«Սեպտեմբերի 1-ին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե մտադիր են «գնալ բուհերի խոշորացման և որոշ գիտահետազոտական ինստիտուտների հետ ինտեգրման ճանապարհով, այնպես, որ ունենանք առավելագույնը 8 կոնսոլիդացված պետական բուհ»:
Եվ ահա, երեկ առավոտյան մենք տեղեկություններ էինք ստանում, որ բավականին լուրջ բունտ է հասունանում մի քանի բուհերում, մասնավորաբար Բրյուսովի անվան պետական համալսարանում և Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտում: Բանն այն է, որ, ըստ շրջանառվող տեղեկությունների, կառավարությունը, ի դեմս ԿԳՄՍ նախարարության, գաղտնի նախագիծ է շրջանառում, որով ցանկանում են բուհերի միավորման անվան տակ, որպես առանձին միավոր, փաստացի փակել այս կրթօջախները, ինչի մասին հայտարարեց նաև ԲՊՀ ռեկտորը:
Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ուսանողները դասադուլ հայտարարեցին՝ իրենց դժգոհությունը հայտնելով մոտ 87ամյա ավանդույթներ ունեցող բուհը փակելու դեմ, ինչպես նաև կազմակերպեցին օնլայն ստորագրահավաք: Մեր ունեցած հավաստի տեղեկություններով, «փակվող» բուհերում առաջիկա օրերին սպասվում են բողոքի զանգվածային ակցիաներ:
Երեկ մեզ հետ զրույցում ոլորտի փորձագետները նշում էին, որ փաստորեն ծառայողական մեքենաներն ու ներկայացուցչական ծախսերը կրճատելու խոստումներով իշխանության եկածները օպտիմալացնում են կրթական համակարգը՝ ընդ որում, որևէ հիմնավորում չներկայացնելով, թե բուհերի միավորումով կրթության որակի տեսակետից ինչ արդյունք են ակնկալում:
Ըստ մասնագետների, կառավարությունում հերթական արհեստական, չհիմնավորված անհեթեթությունն են մոգոնել, որը լուրջ խնդիրներ է առաջ բերելու: Ավելին, երկարամյա դասախոսներից մեկը մեզ հետ զրույցում կառավարության այս որոշումը գնահատեց «անթերի հիմարություն»: Շատ մասնագետներ վստահ են, որ այս իշխանություններն այսպիսով ամբողջովին կազմաքանդելու են կրթական համակարգը»։

«Паст»: Пришедшие к власти с обещаниями сократить служебные машины и представительские расходы оптимизируют образовательную систему
12:24 13/10/2022
Газета «Паст» пишет, что 1 сентября Никол Пашинян заявил о том, что готов пойти «по пути укрупнения университетов и интеграции с некоторыми научно-исследовательскими институтами, чтобы у нас было восемь объединенных государственных вузов».
«И вот вчера утром мы узнали, что в нескольких вузах назревает довольно серьезный бунт, в частности – в Государственном университете имени В. Я. Брюсова и Армянском государственном институте физической культуры и спорта. Дело в том, что согласно муссируемым сведениям, правительство, в лице министерства образования, науки, культуры и спорта ввело в обращение тайный проект, которым намерено под предлогом объединения вузов, фактически закрыть эти образовательные учреждения, о чем заявила также ректор вуза.
Студенты Государственного университета имени В.Я. Брюсова объявили забастовку, выразив свое недовольство против закрытия имеющего 87-летние традиции вуза, а также организовали сбор подписей. По нашей достоверной информации, в ближайшие дни в «закрывающихся вузах» ожидаются массовые акции протеста. Вчера в беседе с нами эксперты сферы отмечали, что фактически пришедшие к власти с обещаниями сократить служебные машины и представительские расходы оптимизируют образовательную систему, причем, не представив какого-либо обоснования, какого результата ожидают от объединения вузов с точки зрения качества образования.
По мнению специалистов, в правительстве придумали очередную искусственную, необоснованную нелепость, которая создаст серьезные проблемы. Один из преподавателей с многолетним опытом назвал в беседе с нами это решение правительства «безупречной глупостью».  Многие специалисты уверены, что тем самым эти власти полностью демонтируют образовательную систему», - пишет газета.