Թոռնիկներն առիթից օգտվել են և միջազգային առևտրային համակարգերից առևտուր են արել տատիկների և պապիկների քարտերով. Փաշինյան
«Սեպտեմբեր ամսին ունենք 1 մլրդ 200 մլն անկանխիկ գործարքներ, այսինքը՝ ամիսն ամփոփելուց հետո 120 մլն դրամ կվերադարձնենք մեր թոշակառուներին և նպաստառուներին»,-կառավարության նիստում հայտնեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ իրականում անկանխիկ գործարքներն ավելի շատ են եղել՝ 1 մլրդ 400 մլն դրամ, որի մի մասը կատարվել է ինտերնետի միջոցով, ՀՀ տարածքից դուրս և հիշեցրեց, որ հետվճարն արվում է ՀՀ տարածքում պոստերմինալների ինչպես նաև տվյալ քարտը սպասարկող բանկի «Օնլայն բանկինգ» հավելվածի միջոցով՝ կոմունալ վճարների դեպքում:
Նարեկ Մկրտչյանը հավաստիացրեց, որ բոլոր ցուցանիշներն 50 % աճ են գրանցում՝ և՛ շահառուների, և՛ գործարքների թվերի, և՛ հետվճարի միջին ցուցանիշի առումով:
«Այսօր կարող ենք արձանագրել, որ 3 հազար դրամ ամսական հետվճար է իրականացվում»,-ասաց նախարարը:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ ավելի մանրամասն անդրադարձավ նախարարի ներկայացրած ցուցանիշներին:
«Հունիսին թոշակառուների և նպաստառուների կողմից անկանխիկ գործարքների գրեթե 0 ցուցանիշ ենք ունեցել, բայց սեպտեմբերին՝ 1 մլրդ 400 մլն, որից 1 մլրդ 200 մլն-ը ՀՀ տարածքում: Հիմա մենք երբ 200 միլիոնն ուզում ենք վերլուծել, հասկանում ենք, որ թոռնիկներն առիթից օգտվել են և միջազգային առևտրային համակարգերից առևտուր են արել տատիկների և պապիկների քարտերով: Մենք դեմ չենք, բայց ուզում եմ մեր տատիկներին և պապիկներին հիշեցնել, որ այդ պարագայում այդ թիվը հետվճարի մեջ չի մտնելու, միայն Հայաստանի առևտրային հարթակներից կատարված գնումներն են փոխհատուցվելու»,-ասաց գործադիրի ղեկավարը:
Նա հավելեց, որ կառավարությունը խոստումը չի կատարում՝ ՀՀ-ում բավարար քանակով պոստտերմինալներ չի ապահովում և ՊԵԿ-ի և ԿԲ-ի ուշադրությունը հրավիրեց այդ հարցում առաջընթաց գրանցելու համար:

Н. Пашинян: Внуки пользовались случаем и делали покупки из международных торговых систем картами своих бабушек и дедушек
15:45 13/10/2022
«За сентябрь зафиксировано безналичных операций на сумму 1 млрд 200 млн драмов, то есть – после подведения итогов за месяц мы вернем 120 млн драмов нашим пенсионерам и получающим пособия», – заявил на заседании правительства Армении министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян.
Министр сообщил, что на самом деле безналичных операций было больше – на сумму 1 млрд 400 млн драмов, часть из которых была произведена через интернет, за пределами РА, напомнив, что кэшбэк предоставляется посредством безналичных расчетов через POS-терминалы, а также в случае оплаты коммунальных услуг через онлайн-приложение банка, обслуживающего данную карту.
Нарек Мкртчян заверил, что все показатели зафиксировали 50%-й рост, и по части бенефициаров, и числа операций, и среднего показателя кэшбека.
«Сегодня можем зафиксировать, что ежемесячно предоставляется кэшбек в размере 3 тысяч драмов», – отметил министр.
В свою очередь премьер-министр РА Никол Пашинян более подробно обратился к представленным министром показателям.
«В июне у нас был зафиксирован почти нулевой показатель по безналичным операциям со стороны пенсионеров и получающих пособия, но уже в сентябре – на сумму 1 млрд 400 млн драмов, из которых 1 млрд 200 млн – на территории Армении. При анализе 200 млн можно понять, что это внуки пользовались случаем и делали заказы из международных торговых систем по картам своих бабушек и дедушек. Мы не против, но хочу напомнить бабушкам и дедушкам, что в таком случае кэшбека не будет, поскольку компенсируются покупки только с армянских торговых площадок», – пояснил глава правительства.
Он добавил, что правительство не выполняет обещание, поскольку в РА нет достаточного числа POS-терминалов, и обратил внимание КГД и ЦБ на то, чтобы добиться прогресса в этом вопросе.