Ղրիմի կամրջի վրա բեռնատարի պայթյունի վերաբերյալ հրապարակումների իսկությունը պարզելու համար քրեական վարույթ է նախաձեռնվել. ՀՀ ԱԱԾ
12:28 13/10/2022
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում ասվում է.
«Զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվել են տեղեկություններ այն մասին, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Ղրիմի կարմրջի վրա տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության կատարման նպատակով օգտագործված պայթուցիկ նյութերը քողարկված են եղել ՀՀ քաղաքացու կողմից վարած բեռնատարի մեջ, որը մինչ այդ արտերկրից մուտք է գործել Հայաստանի Հանրապետություն, այնուհետ ուղևորվել Ռուսաստանի Դաշնություն:
Ստացված տեղեկությունների իսկությունը ստուգելու և դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու նպատակով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում միջազգային ահաբեկչությանն օժանդակելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ԵԱՏՄ սահմանով պայթուցիկ նյութերի մաքսանենգություն կատարելու և իրավունք վերապահող փաստաթղթեր կեղծելու առերևույթ դեպքերի կապակցությամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակներում կատարվել են հարցաքննություններ, առգրավումներ և այլ քննչական ու դատավարական գործողություններ:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, դեպքի իրական հանգամանքները պարզելու նպատակով իրավական գործիքակազմի հնարավոր բոլոր միջոցների օգտագործմամբ իրականացվում են անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումներ, որոնց արդյունքների մասին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, ըստ անհրաժեշտության, համապատասխան տեղեկություններ կտրամադրի հանրությանը»:

СНБ Армении: Инициировано уголовное производство для выяснения достоверности публикаций о подрыве грузовика на Крымском мосту
В средствах массовой информации были опубликованы сведения, что взрывчатые вещества, использованные для теракта на Крымском мосту 8 октября 2022 года, были спрятаны в грузовом автомобиле, за рулем которого находился гражданин РА, а грузовик из-за рубежа въехал на территорию Республики Армения и затем направился в Российскую Федерацию. Об этом пишет пресс-центр СНБ Армении.
«С целью проверки достоверности полученных сведений и выяснения всех обстоятельств происшествия в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА было инициировано уголовное производство по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА: по предполагаемым фактам содействия международному терроризму, контрабанды взрывчатых веществ через границу ЕАЭС группой лиц по предварительному сговору, подделки закрепляющих права документов. В рамках производства проведены допросы, произведены конфискации и другие следственные и процессуальные действия.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается, в целях выяснения реальных обстоятельств происшествия проводятся неотложные следственные и оперативно-розыскные комплексные мероприятия с использованием всех возможных средств правового инструментария. О результатах данных мероприятий Служба национальной безопасности РА, по мере необходимости, будет предоставлять общественности соответствующую информацию», – говорится в сообщении пресс-центра СНБ РА.