Դավիթ Պիպոյանը՝ Քերոբյանին. Դե ուրեմն գիտելիքն ինձանից, ֆինանսները՝ ձեզանից
Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Վահան Քերոբյանը, որ հաճախ է ուշադրության կենտրոնում հայտնվում իր հայտարարությունների պատճառով, երեկ լրագրողների հետ զրույցում ասել է.
«Մեր բնակչության, մեր երեխաների զգալի մասը թերսնվում են ոչ թե այն  պատճառով, որ միջոցներ չունեն, այլ որ գիտելիք չունեն։ Եվ այդ ընտանիքներում սխալ գիտելիքի և սխալ սնուցման պատճառով երեխաները թերսնուցվում են»։
Քերոբյանի այս հայտարարությունն էլ համացանցում շատ քննարկվեց, շատերը ծաղրեցին։
Պաշտոնյայի ասածի իսկությունը, լրջությունը պարզելու համար Panorama.am-ը զրուցել է պարենային իրավունքի մասնագետ, սննդագիտության դոկտոր, ԳԱԱ Էկոկենտրոնի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Պիպոյանի հետ։
Panorama.am-Պարոն Պիպոյան, Վահան Քերոբյանը տիրապետո՞ւմ է այս խնդրի վերաբերյալ առկա իրավիճակին։
Պիպոյան-Ոչ, բացարձակ։
Panorama.am-Ինչո՞ւ։
Պիպոյան-Տեսեք, նախ մի շատ կարևոր խնդրի մասին կուզեի խոսել, որը վերաբերում է ոչ միայն պարոն Քերոբյանին, այլ ընդհանրապես գերատեսչությունների պատասխանատուներին, որոնք հարցազրույցներ են տալիս, կարծիք հայտնում։ Սա ասել եմ բազմիցս տարբեր աշխատանքային քննարկումների ընթացքում։ Կամայական կարծիք, որ գերատեսչության ղեկավարը հայտնում է, պետք է ունենա հենք։ Երեխաների թերսնման վերաբերյալ երբ կարծիք է հայտնում, պետք է ունենա ուսումնասիրություններ, դրանց արդյունքներն էլ պետք է ունենան հավաստիություն, քանի որ շատ կարևոր է, թե ովքեր են այդ ուսումանսիրություններն իրականացրել։  Թե առողջապահության, թե էկոնոմիկայի նախարարություններում ես բազմիցս մասնակցել եմ քննարկումներին, միշտ բարձրաձայնում եմ հետևյալ խնդիրը՝ առանց հետազոտությունների երբեք չի կարելի կարծիք հայտնել։
Panorama.am-Գուցե Քերոբյանը նման ուսումնասիրության հիման վրա է նման հայտարարություն արել։
Պիպոյան-Հայաստանում այս խնդրի վերաբերյալ հետազոտությունները շատ փոքրաթիվ կազմակերպություններ են իրականացնում, ինչ վերաբերում է  բնակչության ու երեխաների թերսնմանը, ապա սրանք լուրջ հետազոտություններ են, որոնք պահանջում են շատ լուրջ մեթոդաբանություն։ Արդեն երկու տարի մեր կենտրոնն իրականացնում է պարենի ապահովության ու սննդանյութերի գնահատման կարողությունների զարգացման ծրագիր, երկու տարի մենք աշխատում եք այս ուղղությամբ, բայց վերջնական արդյունքներ չունենք։ Սա ահռելի մեծ աշխատանք է, որին ներգրավված են տարբեր մասնագետներ։ Ես կարող եմ պիլոտային ծրագրի արդյունքների հիման վրա ասել, Հայաստանում թերսնումը պայմանավորված է ոչ միայն սոցիալական խնդիրներով։ Այստեղ պետք է հասկանալ, որ աղքատության նման բարձր մակարդակ ունեցող երկրում ֆինանսական միջոցներով պայմանավորված թերսնում չի կարող չլինել։ Անշուշտ, Հայաստանում առկա է թերսնուցման խնդիր, որը նաև  վատ իրազեկման, սնվելու վատ սովորույթների հետևանք է։
Panorama.am-Ո՞վ պետք է իրականացնի հանրային իրազեկումը։
Պիպոյան-Ես հենց այդ մտքին էի գալիս, երբ էկոնոմիկայի նախարարը նման հայտարարություն է անում, նա ողջ պատասխանատվությունը բարդում է առողջապահության նախարարության վրա։ Ինչո՞ւ։ Սնուցման քաղաքականության, առողջ սնուցման քարոզի պատասխանատուն առողջապահության նախարարությունն է։ Քերոբյանն իր հայտարարությամբ ավելի մեծ կշիռ է հաղորդում հանրային իրազեկմամբ սնման նորմերին չտիրապետելուն, և բնականաբար ավելի փոքրացնում է տնտեսական պատճառի մասնաբաժինը։ Բայց այդպես չէ։ Հայաստանում թերսնման խնդիրներն առավելապես պայմանավորված են տնտեսական վիճակով։ Սա հստակ է, ձեզ հավաստիացնում եմ՝ վկայակոչելով մեր հետազոտությունների արդյունքները։ Այո, առկա է նաև հանրային իրազեկման պակաս, ես որպես հետազոտող՝ իրավունք ունեմ մեղադրել առոջապահության նախարարությանը, որը նույնիսկ Քովիդի համավարակի ժամանակ չպատրաստեց սոցիալական տեսահոլովակներ առողջ սնուցման մասին, այսինքն արձանագրել ենք, որ ոչ մի հանրային իրազեկում չի իրականացրել։
Panorama.am-Թերսնուցումն ունի հանրային առողջապահական իմաստ, այն կանխելով կարելի է խուսափել մի շարք լուրջ հետևանքներից։
Պիպոյան-Այո, թերսնուցումն ունի հանրային գերկարևոր նշանակություն։ Բայց պարոն Քերոբյանը հաշվի չի առել մի քանի կարևոր հանգամանք։ Եթե խնդիրը բացառապես իրազեկման, գիտելիքների պակասի հետևանք է ու պայմանավորված չէ ֆինանսական միջոցներով,  ապա մանկապարտեզներում, որտեղ երեխան անցկացնում է օրվա մեծ մասը, պետք է ստանա օրական կալանորիաների զգալի մասը՝ ըստ ԱՆ հրամանի։ Այդ դեպքում որպես ոլորտային նախարար Քերոբյանն ինչո՞ւ չի հետևում, որ մանկապարտեզներում երեխաները լիարժեք սնուցվեն, քանի՞ անգամ են մանկապարտեզներում ձուկ , կաթ տալիս, որոնք սպիտակուցների աղբյուր են։ Եթե ոչ մի ֆինանսական խնդիր չկա, թող նախարարը հրաման տա, որ մանկապարտեզներում երեխաներին լիարժեք սնուցեն։ Մանկապարտեզների ներկայացուցիչների, պատկան մարմինների քննարկումների ժամանակ բոլորը խոստովանում են, որ հատկացված գումարի շրջանակում հնարավոր չէ երեխաների լիարժեք սնուցում կազմակերպել։
Երեխաների սնուցման համար շատ կարևոր նշանակություն ունեն սպիտակուցներ ու ածխաջրեր պարունակող տավարի, հավի միսը, ձուկը, կաթնամթերքը, մինչդեռ այս սննդամթերքի երևանյան գները ոչ միայն չեն զիջում, երբեմն գերազանցում են զարգացած երկրներում առկա գներին, որտեղ աշխատավարձները բավականին բարձր են։
Պատկերավոր օրինակ ասեմ, դիտարկենք մի ընտանիք, որտեղ չորս անձ կա, երկուսն անչափահաս են, երկուսը՝ աշխատող ծնողներ։ Պայմանականորեն 250 հազար դրամ մաքուր եկամուտ ունեն, որպեսզի այս ընտանիքը նորմալ կազմակերպի սնուցումը, պետք է ծախսի 125 հազար դրամից ավելի գումար, այսինքն եկամտի 50 տոկոսը պետք է ծախսի միայն սննդի վրա, այն դեպքւոմ երբ կան կոմունալների, հագուստի, տրանսպորտի ու այլ ծախսեր։ Մի երկրում, երբ եկամտի 50 տոկոսը պետք է ծախսվի սննդի վրա, չի կարող թերսնուցման հետ կապված խնդիր չլինել։
Հայաստանում ձմռանը մարդկանց մեծ մասը միրգ, բանջարեղեն չի ուտում, քանի որ թանկ է, բացի այդ ավելանում են կոմունալ ծախսերը։ Մինչդեռ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գնահատմամբ, մարդն օրական պետք է օգտագործի 400 գրամ միրգ և բանջարեղեն։ Մի փոքր հաշվարկի արդյունքում կտեսնենք, որ չորս հոգանոց ընտանիքը մեկ ամսում  մրգի ու բանջարեղենի համար պետք է ծախսի 48 հազար դրամ։ Այս ամենը մեր երկարաժամկետ հետազոտությունների արդյունքների հիման վրա եմ ասում։
Մեր երկրում, որտեղ նման մակարդակի գնաճ կա, պարենային ապրանքները թանկանում են, թերսնման խնդիրները շատ սրվել են, ավելին, այս միտումը պահպանվելու է և մեծահասակների, և երեխաների պարագայում։
Այս տարի սնուցման թեմաներով ես մասնակցել եմ միջազգային տարբեր կոնֆերանսների, դուք պետք է տեսնեիք լսարանի  արձագանքը, երբ ես ներակայացնում էի Հայաստանում պարենային ապրանքների գները։ Օրինակ, երբ ասեցի, որ Հայաստանում մենք 5500 դրամով կամ որ նույնն է մոտ 12 եվրոյով տավարի միս ենք գնում, 4-5 եվրոյով թռչնամիս ենք գնում, Կրակովում պետք է տեսնեիք մասնակիցների զարմանքը։ Ես մոնիտորինգ էի արել այդ քաղաքի խանութներում, ամեն ինչ շատ ավելի էժան էր, քան Հայաստանում, այն դեպքում, երբ այնտեղ աշխատավարձներն ավելի բարձր են։
Հետևաբար երբ ասում են՝ թերսնուցումն ավելի շատ գիտելիքի պակասի խնդիր է, ես արձագանքում եմ՝ պատրաստ եմ բոլորին այդ գիտելիքը տալ, թող իրենք ֆինանսավորեն։
Պայմանավորվենք, օրինակ, մանկապարտեզների մասով սնուցումը կազմակերպելիս գիտելիքը լինի ինձանից, ֆինանսները՝ իրենցից։ Բերեք այս խնդիրը լուծենք, էլի եմ կրկնում, գիտելիքն՝ ինձանից, փողն իրենցից։

Занимающий должность министра экономики Армении Ваан Керобян, который часто оказывается в центре внимания из-за своих заявлений, вчера в беседе с журналистами сказал:
«Большинство наших детей недоедают не потому, что у них нет средств, а потому, что у них нет знаний. И в этих семьях из-за неправильных знаний и неправильного питания дети недоедают».
Это заявление Керобяна в армянском сегменте соцсетей стало обсуждаемым, многие даже высмеяли слова министра.
Чтобы выяснить достоверность и серьезность сказанного министром, корреспондент Panorama.am побеседовал с руководителем департамента оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук (НАН) Армении Давидом Пипояном.
Panorama.am: Г-н Пипоян, владеет ли Ваан Керобян ситуацией касательно этой проблемы?
Д. Пипоян: Нет, абсолютно.
Panorama.am: Почему?
Д. Пипоян: Смотрите, для начала хотел бы поговорить о крайне важной проблеме, касающейся не только господина Керобяна, а в целом ответственных ведомств, которые дают интервью, выражают мнение. Говорил об этом в ходе различных рабочих обсуждений. Произвольное мнение, которое выражает руководитель того или иного ведомства, должно иметь под собой основу. Когда он выражает мнение касательно недоедания детей, у него под рукой должны быть исследования, результаты которых должны обладать достоверностью, поскольку крайне важно, кто осуществляет исследование. Как в министерстве здравоохранения, так и экономики, я многократно участвовал в обсуждениях, всегда заявлял о следующей проблеме: нельзя выражать мнение без проведения исследований.
Panorama.am: Возможно, Керобян сделал подобное заявление на основании исследования?
Д. Пипоян: В Армении исследования касательно данной проблемы осуществляют немногие организации, что касается недоедания населения и детей, то это серьезные исследования, требующие очень серьезной методологии. Наш центр уже два года реализует программу развития возможностей оценки безопасности продукции и питательных веществ, уже два года работаем в этом направлении, но пока нет окончательных результатов.
Это огромная работа с привлечением различных специалистов. По результатам пилотного проекта могу сказать, что недоедание в Армении вызвано не только социальными проблемами. Здесь следует понимать, что в стране с таким высоким уровнем бедности не может быть недоедания, вызванного финансовыми проблемами. Безусловно, в Армении существует проблема с недоеданием, которая также является следствием плохой осведомленности и вредных пищевых привычек.
Panorama.am: Кто должен проводить информирование общественности?
Д. Пипоян: И я пришел к этой мысли, когда министр экономики сделал подобное заявление, он по сути всю ответственность возлагает на министерство здравоохранения. Почему? Поскольку ответственным за политику питания, пропаганду здорового питания является министерство здравоохранения. Своим заявлением Керобян придает большое значение незнанию норм питания через информирование населения, и естественно снижает долю экономических причин. Но это не так. В Армении проблемы с недоеданием обусловлены экономическим состоянием. Это так, подтверждают это, ссылаясь на результаты наших исследований. Да, налицо недостаток общественного информирования, я как исследователь, имею право обвинять министерство здравоохранения, которое даже во время пандемии коронавируса не подготовило социальные видеозаписи о здоровом питании, то есть мы зафиксировали, что не было осуществлено общественного информирования.
Panorama.am: Недоедание имеет общественно-медицинское значение, позволит ли его предотвращение избежать ряда тяжелых последствий?
Д. Пипоян: Да, недоедание имеет крайне важное общественное значение. Но господин Керобян не учел несколько важных обстоятельств. Если проблема заключается в исключительно нехватке информирования, является следствием нехватки знаний, и не обусловлена финансовыми проблемами, то в детсадах, где ребенок проводит большую часть дня, должен получать значительную часть калорий, согласно указу Минздрава. В таком случае, почему министр Керобян не следит, чтобы в детсадах дети получали достаточное питание, сколько раз в садике они едят рыбу, молоко, которые являются источниками белка? Если нет никаких финансовых проблем, пусть министр поручит, чтобы в детсадах детям предоставляли полноценное питание. Во время обсуждений с представителями детских садов, государственных органов все признаются, что в рамках выделяемых средств попросту невозможно организовать полноценное питание для детей.
Говядина, курица, рыба, молочные продукты, содержащие белки и углеводы, очень важны для детского питания, при этом цены на эти продукты в Ереване не только не уступают, а иногда даже превышают цены в развитых странах, где зарплаты достаточно высокие.
Для наглядности рассмотрим семью, где четыре человека, двое несовершеннолетних, двое работающих родителей. Условно их чистая зарплата составляет примерно 250 тысяч драмов, и для того, чтобы эта семья нормально питалась, нужно потратить свыше 125 тысяч драмов, то есть 50% дохода нужно потратить только на еду, в том случае, когда есть ещё расходы на коммунальные услуги, одежду, транспорт и другие услуги. В стране, когда 50% заработка нужно потратить на еду, не может не быть проблем с недоеданием.
В Армении зимой большинство людей не едят фрукты, овощи, поскольку они дорогие, кроме этого в этот период увеличиваются расходы на коммунальные услуги. Между тем, по оценке ВОЗ, человек в день должен съедать 400 граммов фруктов и овощей. При небольшом подсчете мы увидим, что семья в составе 4 человек должна потратить на фрукты и овощи ежемесячно по 48 тысяч драмов. Эти данные я называю на основании результатов наших долгосрочных исследований.
В нашей стране с таким уровнем инфляции, дорожают продукты питания, обострились проблемы с недоеданием, причем эта тенденция сохранится как в отношении взрослых, так и детей.
В этом году я участвовал в различных международных конференциях по тематике питания, вы бы видели реакцию аудитории, когда я представил цены на продукты питания в Армении. Например, когда я сказал, что в Армении мы покупаем говядину по 5500 драм или же по 12 евро, мясо птицы по 4-5 евро, вы бы видели удивление участников в Кракове. Я провел мониторинг в магазинах этого города, всё было намного дешевле, нежели в Армении, и это в случае, когда зарплаты там намного выше.
Следовательно, когда говорят, что недоедание является проблемой, связанной с нехваткой знаний, я отвечаю, что готов дать всем эти знания, пусть они только профинансируют.
Можем договориться следующим образом, например, при организации питания в детсадах я могу предоставить знания, информацию, а от них требуется лишь финансирование. Давайте решим эту проблему, снова повторюсь: знания от меня, средства – от них.