Պուտինն այսօր  ԱՊՀ-ի անդամ պետությունների ղեկավարների հետ կքննարկի անվտանգության հարցեր
Ղազախստանի մայրաքաղաքում երկրորդ օրն անընդմեջ տեղի են ունենում ներկայացուցչական բազմակողմ գագաթնաժողովներ: Ուրբաթ օրը տեղի կունենա ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը, ինչպես նաև Ռուսաստան-Կենտրոնական Ասիա համագործակցության ուղղությամբ հանդիպում։ Այդ մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ստացվում է, որ ԱՊՀ երկրների ղեկավարները մեկ շաբաթվա ընթացքում երկրորդ անգամ են հավաքվելու՝ հոկտեմբերի 7-ին՝ Վլադիմիր Պուտինի 70-ամյակի օրը, նրանք զրուցել են Սանկտ Պետերբուրգում ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովում։ Ռուսաստանի ղեկավարն այնտեղ ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Աստանայի հանդիպման օրակարգում ներառված են քաղաքականության, տնտեսության և հումանիտար ոլորտում ինտեգրացիոն համագործակցության կարևոր թեմաներ։
Պուտինի խոսքով, բանակցությունները կկենտրոնանան ԱՊՀ շրջանակներում առևտրային և ներդրումային գործընկերության հետագա զարգացման վրա՝ բարձրացնելով Համագործակցության անդամ բոլոր երկրների տնտեսությունների կայունությունը։
Ղեկավարները չեն շրջանցի անվտանգության խնդիրները: «Ի վերջո, բացի Ուկրաինայից, որտեղ իսկապես ողբերգական իրադարձություններ են տեղի ունենում, ցավոք, երբեմն հակամարտություններ են ծագում հետխորհրդային տարածքի այլ մերձավոր պետությունների միջև, և դա, իհարկե, պահանջում է դրանց լուծմանն ուղղված միջոցառումների մշակում»,-ընդգծել է ՌԴ նախագահը:
Նախատեսվում է հանդիպում նեղ կազմով՝ միայն պետությունների ղեկավարների մասնակցությամբ, ինչպես նաև լայն ձևաչափով՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Ղազախստանի ԱԳՆ-ի տեղեկատվության համաձայն՝ միջոցառմանը Ռուսաստանի և Ղազախստանի նախագահներից բացի կմասնակցեն Ադրբեջանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի, Թուրքմենստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի ղեկավարները։ Հանդիպմանը ելույթ կունենա նաև Գործադիր կոմիտեի նախագահ, ԱՊՀ գործադիր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը։

Путин обсудит с коллегами по СНГ экономическое сотрудничество
Президент России Владимир Путин в пятницу продолжит рабочую программу в Астане. Столица Казахстана второй день подряд принимает представительные многосторонние саммиты: в пятницу там состоится заседание Совета глав государств СНГ, а также встреча по линии «Россия – Центральная Азия», сообщает ТАСС.
Фактически лидеры СНГ соберутся вместе уже второй раз за неделю: 7 октября, в день 70-летия Владимира Путина, они общались на неформальном саммите в Санкт-Петербурге. Тогда российский лидер обращал внимание, что на повестку встречи в Астане вынесены «действительно важные темы интеграционного взаимодействия в политике, экономике, гуманитарной сфере».
По словам Путина, первостепенное внимание на переговорах уделят дальнейшему развитию торгово-инвестиционного партнерства в рамках СНГ, повышению устойчивости экономик всех стран, входящих в Содружество.
Лидеры не обойдут стороной и вопросы безопасности. «Ведь помимо Украины, где происходят действительно трагические события, к сожалению, и между другими близкими государствами постсоветского пространства возникают подчас конфликты, и это, безусловно, требует выработки мер по их разрешению», – подчеркивал президент России.
Запланировано заседание в узком формате - только с участием лидеров, а также в широком формате – с подключением делегаций.