Գարիկ Մինասյան. Առցանց անմաքս առևտրի 200 հազար դրամի շեմը կգործի մինչև հաջորդ տարվա ապրիլի 1-ը
Մինչև 2023 թ. ապրիլի 1-ը Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող առաքանիների համար, որոնք բերվում են փոխադրողների միջոցով  կամ միջազգային փոստային առաքանիներով, գործելու է 200 հազար դրամ և (կամ) 31 կգ արտոնության շեմը։ Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց ՊԵԿ Արևմտյան մաքսատուն-վարչության պետ Գարիկ Մինասյանը։
«2022 թվականի սեպտեմբերի 23-ին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի 151 որոշման համաձայն,  մինչև 2023 թ. ապրիլի 1-ը երկարաձգվեց անմաքս առևտրի արտոնության ժամկետը։ Փոխադրողների կողմից կամ միջազգային փոստային առաքանիներով ԵԱՏՄ ընդհանուր տարածք, այդ թվում Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող ապրանքների համար սահմանվեց 1000 եվրո շեմը։ Սակայն Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանված է ավելի խիստ նորմ՝  200 հազար դրամ և (կամ) 31 կգ արտոնության շեմը»,-մանրամասնեց ՊԵԿ պաշտոնյան։
Գարիկ Մինասյանը հիշեցրեց՝ տվյալ կարգավորումը վերաբերում է յուրաքանչյուր առաքանուն և բացառապես անձնական օգտագործման ապրանքներին։
«Եթե քաղաքացին այսօր պատվիրել է առաքանի, որի արժեքը չի գերազանցում 200 հազար դրամը, նա հաջորդ օրը նույնպես կարող է պատվիրել նման առաքանի, այդ դեպքում ևս արտոնությունը կիրառելի է։ Բայց այս ամենը վերաբերում է բացառապես անձնական օգտագործման ապրանքներին։ Արտոնության շեմը չի վերաբերի այն քաղաքացիներին, որոնք բիզնես գործունեություն կիրականացնեն»,-ասաց ՊԵԿ վարչության պետը։
Մինասյանը թվարկեց՝ անձնական օգտագործման միջոցներ են համարվում հեռախոսը, համակարգիչը, ականջակալը, հագուստը և այլն։  Փոստային առաքանիների միջոցով ԵԱՏՄ տարածք չի թույլատրվում ներմուծել թմրանյութեր, հոգեմետ դեղեր և այլն։
ՊԵԿ  պաշտոնյան նշեց, որ առցանց պատվիրող քաղաքացիների համար արտարժույթի արժեզրկումն էլ շահեկան պայմաններ է  ստեղծել, հետևաբար այս ու այլ հանգամանքով պայմանավորված մեծացել են օնլայն գնումների ծավալները։
Հիշեցնենք, որ նախորդ որոշումը, որի գործունեության ժամկետը երակրաձգվեց սեպտեմբերի 23-ին,  ընթացիկ տարվա մարտի  17-ին կայացվել էր Մոսկվայում կայացած Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստի ընթացքում,  ֆիզիկական անձանց կողմից անձնական օգտագործման համար առցանց անմաքս առևտրի շեմը՝ գործող 200 եվրոյի փոխարեն սահմանվել էր 1000 եվրո: Որոշումն ուժի մեջ էր մտել մարտի 31-ին։
Սակայն Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի 2017 թվականի դեկտեմբերի 20-ի N107 որոշմամբ սահմանված է, որ անդամ պետությունների ազգային օրենսդրությամբ կարող են սահմանվել որոշմամբ նախատեսված արժեքային, քաշային և (կամ) քանակական նորմերից ավելի խիստ նորմեր, որոնց դեպքում գործում են ազգային օրենսդրությամբ սահմանված նորմերը։
«Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքի 249-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով առանց մաքսատուրքերի, հարկերի վճարման արժեքային, քաշային շեմը սահմանված է 200000 դրամ և (կամ) 30 կգ, հետևաբար Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի 2017 թվականի դեկտեմբերի 20-ի N107 որոշումն ուժի մեջ մտնելու օրվանից՝ մարտի 31-ից գործում է «Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքով սահմանված՝ 200000 դրամի և (կամ) 30 կգ-ի շեմը։

Гарик Минасян: Порог беспошлинного ввоза посылок для физических лиц в 200 000 драмов будет действовать до 1 апреля 2023 года
До 1 апреля 2023 года на импортируемые в Республику Армения товары, ввозимые посредством перевозчиков или международными почтовыми отправлениями, будет действовать порог льготы в 200 000 драмов РА и (или) 31 кг. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил начальник Западной таможни-управления Комитета государственных доходов Армении Гарик Минасян.
«Согласно решению Совета Евразийской экономической комиссии от 23 сентября 2022 года №151, до 1 апреля 2023 года продлен срок действия льготы по беспошлинной торговле. Порог беспошлинного ввоза товаров в размере 1000 евро установлен для товаров, доставляемых перевозчиком или пересылаемых в почтовых отправлениях на территорию ЕАЭС, в том числе в Республику Армения. Однако в Республике Армения установлена более строгая норма – порог льготы в 200 000 драмов РА и (или) 31 кг», – пояснил он.
Гарик Минасян напомнил, данная регулировка касается любой посылки и товаров исключительно для личного пользования.
«Если гражданин сегодня заказал посылку, стоимость которой не превышает 200 тысяч драмов, то на следующий день он также может заказать такую же посылку, в этом случае льгота также применяется. Но это все касается товаров исключительно для личного пользования. Порог льготы не коснется граждан, которые осуществляют бизнес-деятельность», – отметил он.
Г. Минасян перечислил товары для личного пользования: телефон, компьютер, наушники, одежда и пр.. На территорию ЕАЭС почтовыми посылками не допускается ввоз наркотических средств, психотропных веществ и т.п..
Представитель КГД Армении отметил, что девальвация иностранной валюты также создала благоприятные условия для граждан, которые делают онлайн-заказы, следовательно, в связи с этим и другими обстоятельствами увеличились объемы онлайн-покупок.
Напомним, предыдущее решение, срок действия которого было продлено до 23 сентября, 17 марта текущего года было принято на заседании Совета Евразийской экономической комиссии в Москве. Порог беспошлинного ввоза товаров для физических лиц был повышен с 200 до 1000 евро для товаров, перевозимых перевозчиком или в почтовых отправлениях. Решение вступило в силу 31 марта.
Однако Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 декабря 2017 г. № 107 установлено, что национальным законодательством государств-членов Евразийского экономического союза могут устанавливаться более жесткие стоимостные, весовые и (или) количественные нормы, в пределах которых такие товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию Союза без уплаты таможенных пошлин, налогов.
Согласно п.1 ч.4 ст.249 Закона РА «О таможенном урегулировании», стоимостный, весовой порог без уплаты таможенных пошлин, налогов установлен в размере 200000 драмов и (или) 30 кг, соответственно со дня вступления в силу Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 20 декабря 2017 г. № 107, с 31 марта, действует установленный Законом РА «О таможенном урегулировании» порог в 200000 драмов и (или) 30 кг.