Նիդեռլանդների թագաժառանգը սպառնալիքներից հետո ուսանողական բնակարանից տեղափոխվել է Հաագայի թագավորական պալատ
10:54 14/10/2022
Նիդերլանդների թագաժառանգ արքայադուստրը՝ 18-ամյա Կատարինա-Ամալին, Ամստերդամի իր ուսանողական բնակարանից տեղափոխվել է Հաագայի թագավորական պալատ՝ իր անվտանգությանը սպառնացող վտանգների պատճառով։ Այդ մասին գրում է The Guardian-ը։
Արքայադուստրը սեպտեմբերին տեղափոխվել է Ամստերդամ՝ տեղի համալսարանում սովորելու քաղաքագիտություն, հոգեբանություն, իրավունք և տնտեսագիտություն։ Սակայն մի քանի շաբաթ առաջ արքայադուստրը սկսել է սպառնալիքներ ստանալ, ինչի պատճառով նա ստիպված է եղել լքել ուսանողական բնակարանն ու վերադառնալ Հաագայում գտնվող  թագավորական պալատ։
Թագավորական ընտանիքի անդամների խոսքով՝ գահաժառանգը տնից դուրս է գալիս միայն Ամստերդամի համալսարանի դասերին մասնակցելու համար. Հաագայից Ամստերդամ հեռավորությունը մոտ 50 կիլոմետր է։
Նրա հայրը՝ Վիլեմ-Ալեքսանդր թագավորը, խոսել է «բարդ» իրավիճակի մասին, իսկ Կատարինա-Ամալիայի մայրը՝ թագուհի Մաքսիման, աջակցել է նրան։
Արքայական զույգի մամուլի ասուլիսը տեղի է ունեցել Շվեդիա կատարած այցի ժամանակ։ Ըստ հրապարակման՝ նրանք չեն կարողացել զսպել արցունքները, երբ խոսել են իրենց դստեր ապրած փորձությունների մասին։

The Dutch crown princess, 18-year-old Catharina-Amalia, has moved from her student digs in Amsterdam to the royal palace due to threats to her security, the Guardian reports, citing the royal family.
The heir to the Dutch throne was only venturing out to attend classes at the University of Amsterdam, they said.
King Willem-Alexander spoke of a “very tough” situation during a state visit to Sweden on Thursday while ANP quoted Queen Maxima as saying the princess could “hardly leave the house”.
“It has huge consequences for her life. It means she doesn’t live in Amsterdam and also that she can’t really go outside,” Queen Maxima added.
Amalia began studying at the University of Amsterdam in September and had moved into an apartment in Amsterdam, but the royal couple now said concerns for her safety had forced her to move back to Huis ten Bosch royal palace in The Hague.
“The consequences are very difficult for her. No student life for her, like other students have … It’s not nice to see your child live like that. She can go to university, but that’s it,” Queen Maxima said.
Princess Amalia is pursuing a bachelor’s degree in politics, psychology, law and economics.
There were no details of the nature of the threats however last month, several Dutch media outlets reported that the princess was under heightened security due to fears that criminal gangs may target her for kidnapping or an attack.
Prime minister Mark Rutte branded it a “terrible” situation and said he was “very worried”, according to Dutch public television NOS.
“I guarantee that our security services are working day and night to ensure her security,” justice and security minister Dilan Yesilgoz-Zegerius tweeted in Dutch.