Լավրովը հրավիրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներին՝ քննարկելու եռակողմ պայմանավորվածությունները
11:09 14/10/2022
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ակնկալում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի գործընկերների հետ հանդիպմանը կքննարկվի 2020 և 2021 թվականներին երկու երկրների նախագահների եռակողմ համաձայնագրերի կատարումը՝ հասկանալու համար, թե «ինչպես առաջ գնալ»։ Լուրը հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
«Ելնելով նրանից, որ ժամանակն արագ է ընթանում, իրադարձությունները բավականին արագ են զարգանում, կարծում եմ, որ այսօր շատ հարմար առիթ է խոսելու այս թեմայի շուրջ և տեսնելու, թե ինչ կարող ենք զեկուցել մեր ղեկավարներին՝ կապված իրենց ստորագրած համաձայնագրերի կատարման հետ»,-ասել է Լավրովը՝ բացելով Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների եռակողմ հանդիպումը։
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ հանդիպման ընթացքում հնարավոր կլինի «ավելի լավ հասկանալ, թե ինչպես առաջ գնալ»։
Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ հանդիպումը լավ հնարավորություն է համարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծումներ գտնելու համար՝ երեք երկիր նախագահների եռակողմ հայտարարություններին համատեքստում։

Lavrov invites Armenian, Azeri FMs to discuss implementation of agreements
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said on Friday he expected to discuss with his counterparts from Armenia and Azerbaijan the implementation of agreements reached by the presidents of the three countries in 2020 and 2021 so that to understand better "how to proceed", TASS reported.
Speaking at a trilateral meeting underway in Astana, he said it could be a convenient occasion "to talk about that and see what we could report to our leaders regarding the implementation of agreements that they have signed," Russia’s top diplomat said.
Lavrov maintained with confidence that at the meeting they, the foreign ministers of Russia, Azerbaijan and Armenia, would "have a better understanding of how to proceed."
In his turn, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said the current meeting would be a good opportunity to find solutions to normalize relations between Armenia and Azerbaijan and discuss Nagorno-Karabakh.