«Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ոչ կոռեկտ և անընդունելի է համարել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունները Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության իբր ապակառուցողական դերի մասին»,- այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը։
ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, ուրբաթ օրը կայացած ԱՊՀ գագաթնաժողովում ՌԴ ղեկավարն ասել է, որ «ես զարմացա՝ երեկ կարդալով Ֆրանսիայի նախագահի որոշ մեկնաբանություններ»։
«Կարծում եմ, որ այս հայտարարություններում չկա ըմբռնում բուն հակամարտության ընթացքի մասին»,- ասել է Պուտինը՝ նշելով, որ Մակրոնը, ըստ ամենայնի, տեղեկություններ չունի կողմերի դիրքորոշման մասին։
«Հետևաբար, դրանք (Ֆրանսիայի նախագահի հայտարարությունները - նշում է ՏԱՍՍ-ը) ոչ կոռեկտ և անընդունելի են։ Հնարավորություն կլինի, մենք դեռ կքննարկենք Ֆրանսիայի նախագահի հետ։ Ռուսաստանը միշտ անկեղծորեն ձգտել է կարգավորել ցանկացած հակամարտություն, այդ թվում՝ ղարաբաղյանը»,- ասել է Պուտինը։
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը «France 2» հեռուստաընկերության եթերում Ռուսաստանին մեղադրել է վերջերս նպատակաուղղված սադրանքներով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև բախումներ հրահրելու համար, որի նպատակը կովկասյան տարածաշրջանի, և ոչ միայն, ապակայունացումն է։ Այս մասին գրել էր «Ռոյթերզ»-ը։

Russian President Vladimir Putin on Friday dismissed comments from his French counterpart Emmanuel Macron that Moscow was "destabilising" the peace process between Armenia and Azerbaijan, AFP reported.
On Wednesday, Macron accused Russia of "destabilising" and "seeking to create disorder" in the Caucasus.
The French leader's remarks "show a lack of understanding of the course of the conflict," Putin said during a meeting of leaders of Commonwealth of Independent States members in Kazakhstan.
He added that Macron's accusations "sounded incorrect" and were "unacceptable".
"There will be an opportunity" to "discuss" this with Macron, Putin said as he also invited the leaders of Armenia and Azerbaijan to Russia for talks "at any time, in any place".
"Russia has always sincerely sought to resolve any conflicts, including issues related to Karabakh," he said.