Իրանի նախագահը հայտարարել է Բաքվի և Երևանի միջև միջնորդ դառնալու Թեհրանի պատրաստակամության մասին
Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսին հայտարարել է Բաքվի և Երևանի միջև միջնորդ դառնալու Թեհրանի պատրաստակամության մասին, այս առաջարկը նա հնչեցրել է Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը։ Այս մասին գրում է «Ինտերֆաքսը» իրանական Tasnim գործակալությանը հղումով։
«Իսլամական Հանրապետությունը (Իրանը) պատրաստ է օգտագործել իր մեծ ներուժը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վեճերը լուծելու համար»,- ըստ հրապարակման՝ առաջարկել է Ռաիսին։
Ալիևն ու Ռաիսին հանդիպել են հոկտեմբերի 13-ին Աստանայում՝ Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցների ամրապնդմանն ուղղված համաժողովի վեցերորդ գագաթնաժողովի շրջանակում։

Президент Ирана Эбрахим Раиси заявил о готовности Тегерана стать посредником между Баку и Ереваном
Президент Ирана Эбрахим Раиси заявил о готовности Тегерана стать посредником между Баку и Ереваном, это предложение он озвучил на встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в столице Казахстана Астане, пишет Интерфакс со ссылкой на иранское агентство Tasnim.
"Исламская Республика (Иран) готова использовать свои огромные возможности для разрешения споров между Азербайджанской Республикой и Арменией", - предложил, согласно изданию, Раиси.
Встреча Алиева и Раиси прошла 13 октября в Астане на "полях" шестого саммита совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии.