Ներքին Հանդում Ադրբեջանի շարունակվող ոտնձգության հետևանքով համայնքի բնակիչների համար ստեղծվել է առավել դժվարին իրավիճակ. ՄԻՊ
12:00 15/10/2022
Հոկտեմբերի 14-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանն այցելել է Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ համայնք, որը սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի վրա ադրբեջանական հարձակման հետևանքով անվտանգային առավել դժվար իրավիճակում է հայտնվել։
ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ Պաշտպանը հետաքրքրվել է համայնքի բնակիչների անվտանգության ապահովման, կենսական ենթակառուցվածքներից ու հաղորդակցության ուղիներից օգտվելու, բնակիչների սեփականության իրավունքի խախտումների փաստերից։
Պաշտպանն արձանագրել է, որ Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինուժի ագրեսիվ ու շարունակվող ոտնձգության հետևանքով համայնքի բնակիչների, հատկապես կանանց ու երեխաների համար ստեղծվել է առավել դժվարին իրավիճակ՝ հոգեբանական ու ֆիզիկական անձեռնմխելիության, բնականոն կենսաապահովման, սեփականության ու կրթության իրավունքի և այլ հիմնարար իրավունքների իրացման համար։
Քրիստիննե Գրիգորյանը տեղեկացրել է բնակիչներին, որր փաստահավաք առաքելության հետևությունները կներկայացվեն ինչպես միջազգային հանրությանը, այնպես էլ կոնկրետ առաջարկություններ կուղարկվեն կառավարությանը՝ առաջարկելով լուծումներ արձանագրված խնդիրների համար։
Պաշտպանին ուղեկցել է Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Նարե Ղազարյանը։

В Неркин Ханде вследствие продолжающихся посягательств Азербайджана для жителей общины сложилась сложнейшая ситуация – ЗПЧ
Защитник прав человека Армении Кристине Григорян 14 октября посетила село Неркин Ханд Сюникской области, которая из-за азербайджанского нападения на Армению 13 сентября оказалась в наиболее сложной ситуации в плане безопасности. Подробности представили в офисе омбудсмена республики.
Согласно информации, в ходе визита Григорян ознакомилась с мерами по обеспечению безопасности жителей общины, возможностями использования жизненно важных инфраструктур и путей сообщения, фактами нарушения прав собственности жителей.
Григорян констатировала, что в результате агрессивных и продолжающихся посягательств азербайджанских ВС на суверенную территорию Армении жители общины, особенно женщины и дети, оказались в наиболее сложной ситуации в плане реализации прав на психологическую и физическую неприкосновенность, нормальное жизнеобеспечение, собственность и образование и других основополагающих прав.
Она проинформировала жителей о том, что выводы миссии по установлению фактов будут представлены международному сообществу, а правительству Армении будут направлены конкретные предложения, предлагающие пути решения зафиксированных проблем.