Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ. Արևմուտքը կանգնած չէ Իրանում ընթացող անկարգությունների հետևում
Սեպտեմբերից Իրանում շարունակվող անկարգությունների հետևում կանգնած չեն արևմտյան երկրները, բայց մենք կոչ ենք անում Թեհրանին լսել փողոցում գտնվող ժողովրդի ձայնը։ ՏԱՍՍ-ը հատնում է, որ այդ մասին երկուշաբթի օրը The Daily Telegraph-ում հրապարակված հեղինակային հոդվածում ասել է Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Ջեյմս Քլեվերլին։
«Այն, ինչ Իրանի իշխանությունները տեսնում են, դա ինչ-որ դավադրություն չէ, ընդհակառակը, նրանք ականատես են եղել, թե ինչպես է իրանցի ժողովուրդն ասում՝ բավական է: Փոփոխության ցանկության հիմնական շարժիչ ուժը Արևմուտքի ազդեցությունը չէ, այն աճում է ներքին միջավայրում: Մենք Միացյալ Թագավորությունում չենք ձգտում թելադրել, թե ով պետք է ղեկավարի Իրանը, բայց մենք պաշտպանում ենք որոշակի արժեքներ: Մենք հավատում ենք, որ խոսքի ազատությունը մարդու հիմնական իրավունքն է»-գրում է Քլեվերլին:
Քլեվերլին մեղադրել է Իրանի ղեկավարությանը ցուցարարների նկատմամբ բռնություն կիրառելու մեջ և ասել, որ ապացույցներ կան ամբոխը ցրելու համար մարտական զենքի կիրառման մասին։ Նախարարի խոսքով՝ Թեհրանը փորձում է արդարացնել սեփական սխալ հաշվարկները՝ երկրում իրավիճակն ապակայունացնելու փորձերի մեջ մեղադրելով արտաքին ուժերին։ Սակայն, ըստ նրա, Թեհրանը դեռ ընտրություն ունի և՝ իր քաղաքականությունը վերանայելու հնարավորություն։
«Մնալով ներկայիս սեփական ընթացքի մեջ, Իրանը աստիճանաբար կվերածվի ավելի աղքատ, ավելի մեկուսացված և նվազ անվտանգ երկրի: Այնուամենայնիվ, միջազգային հանրության անդամների շրջապատում տեղ է մնում պատասխանատու Իրանի համար: Հանուն սեփական ժողովրդի խաղաղության, անվտանգության և աշխարհում ապագայի՝ Իրանի առաջնորդները պետք է ճիշտ որոշում կայացնեն, և ես անկեղծորեն հուսով եմ, որ նրանք այնկանեն»,-հայտարարել է ԱԳՆ-ի ղեկավարը:

Глава МИД Великобритании: Страны Запада не стоят за проходящими в Иране с сентября волнениями
Страны Запада не стоят за волнениями, проходящими в Иране с сентября, и призывают Тегеран прислушаться к голосам людей на улицах. Об этом в авторской статье, опубликованной в понедельник газетой The Daily Telegraph, сообщает ТАСС со ссылкой на главу МИД Великобритании Джеймс Клеверли.
«То, что они (власти Ирана - прим. ТАСС) видят, это не какой-то заговор. Напротив, они стали свидетелями того, как иранский народ сам заявляет, что с него довольно. Основной движущей силой стремления к переменам является не влияние Запада, оно растет внутри страны, – написал Клеверли. – Мы в Соединенном Королевстве не стремимся указывать, кто должен руководить Ираном, но мы отстаиваем определенные ценности. Мы верим, что свобода выражения мнений - базовое право человека».
Клеверли обвинил руководство Ирана в применении насилия в отношении протестующих и заявил о наличии свидетельств использования боевого оружия для разгона толпы. По словам министра, Тегеран пытается оправдать собственные просчеты, обвиняя внешние силы в попытках дестабилизировать обстановку в стране. Однако, по его словам, у Тегерана по-прежнему «есть выбор» и возможность пересмотреть свою политику.
«Следуя своим нынешним курсом, Иран будет постепенно превращаться во все более бедную, более изолированную и менее безопасную страну. Однако среди членов международного сообщества остается место для ответственного Ирана, – утверждает глава Форин оффиса. – Ради мира и безопасности собственного народа и его будущего в мире лидерам Ирана необходимо принять правильное решение. Я искренне надеюсь, что они это сделают».