«Բրյուսովը հաղթելու է». Բողոքի ակցիա Հանրապետության հրապարակում
Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանի ուսանողները, դասախոսներն այս պահին բողոքի ակցիա են իրականացնում։ Նրանք երթով հասել են Հանրապետության հրապարակ՝ իրենց դժգոհությունը հայտնելու մի քանի բուհեր միավորելու կառավարության որոշման դեմ։
«Բրյուսովի ուսանողը հաղթելու է», «Մենք պահանջում ենք արդարություն», «Չենք ձուլվելու» վանկարկում են նրանք։
Բանասիրական գիտությունների թեկնածու, Բրյուսովի անվան Լեզվահասարագիտական համալսարանի դոցենտ Հրաչիկ Հակոբջանյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց՝ համալսարանը բարձր նշաձող է համալսարանական շարժման մեջ։
Նրա խոսքով, համալսարանի կրթության միջավայրը բարեբեր է, բազմաթիվ նորարարություններ են եղել այստեղ, արագ արձագանքել է կրթական բարեփոխումներին, բացի այդ օտար լեզուների դասաագրքերի 80-90 տոկոսի հեղինակները հենց այս համալսարանի դասախոսներն են։
«Բրյուսովը բրենդ է։ Բրենդ է նաև Երևանի, համալսարանական շարժման համար»,-ասաց Հակոբջանյանը։
Նախարարությունից երեկ համալսարանի ներկայացուցիչներին ներկայացրել են լրացված նախագիծ, սակայն, Հակոբջանյանի խոսքով, դա չի կարող համարվել նախագիծ, չկա խոսք ակնկալվող արդյունքի ու այլ հարցերի մասին։
«Փաստաթղթի հիմնական թերությունն այն է, որ ոլորտում առանց ծախս կատարելու, ներդրումներ անելու չի կարելի  ժողովրդին տալ խոստումներ որակյալ ապագայի մասին։ Միավորումը եթե տեղի ունենար գիտական հետազոտությունների, ուսումնասիրությունների արդյունքում, ապա կարելի էր հասկանալ, բայց այստեղ նման փաստարկում, հիմնավորում չկա, սա մի աղքատ, դատարկ փաստաթուղթ է»,-ասաց նա։
Հանրապետության հրապարակում ելութ ունեցողները բողոքի հավաքին միացած քաղաքացիների համար մանրամասնեցին՝ կառավարությունն առանց հաշվի առնելու բուհի ուսանողների, դասախոսների կարծիքը, որոշել է միավորել Մանկավարժական ու ֆիզկուլտուրայի համալսարանների հետ, ինչին իրենք ընդդիմանում են, թուլ չեն տալու։
«Կրթության որակը պետք չէ փչացնել, առանց որակյալ կրթության չենք ունենալու նորմալ պետություն, ինչը փորձում են անել»,-ասաց ելույթ ունեցող ուսանողը՝ շնորհակալություն հայտնելով բուհի ռեկտորին, ֆակուլտետների դեկաններին, որոնք այս պայքարում իրենց մենակ չեն թողել։
ԲՊՀ Ֆիզիկական կուլտուրայի և քաղաքացիական պաշտպանության ամբիոնի վարիչ, մ.գ.թ., դոցենտ Էռնեստ Ավանեսովը կոչ արեց ներկաներին չցրվել, քանի որ հետաքրքիր հաղորդագրություններ են ստանում, ուստի հնարավոր է անելիք ունենան։

«Студент университета им. Брюсова победит»: акция у здания правительства Армении
Студенты и педагоги университета им. Валерия Брюсова в понедельник проводят акцию протеста у здания армянского правительства с требованием отменить решение об объединении вуза с другими университетами.
«Студент университета им. Брюсова победит», «Мы требуем справедливости», «Нет объединению» скандируют они.
Министр науки, образования, культуры и спорта Ваграм Думанян в прошлый четверг заявил журналистам, что решение о присоединении университета имени Валерия Брюсова и Госинститута физической культуры и спорта к Педагогическому университету на данный момент обсуждается.
После данного заявления в университете им. Брюсова начались забастовки студентов и педагогов.
Кандидат филологических наук, доцент Ереванского государственного лингвистического университета имени В.Я. Брюсова Грачик Акопджанян сообщил журналистам, что университет является высоким ориентиром в университетском движении.
По его словам, образовательная среда вуза благоприятная, здесь было много нововведений, он быстро отреагировал на образовательные реформы, к тому же авторами 80-90 процентов учебников по иностранным языкам являются профессора именно этого вуза.
«Университет им. Брюсова – бренд. Это также бренд для Еревана, университетского движения», – сказал Акопджанян.
Накануне из министерства представили представителям вуза доработанный проект, однако, по словам Акопджаняна, представленное нельзя считать проектом, нет ни слова  об ожидаемом результате или других вопросах.
«Главный недостаток документа в том, что, не инвестируя в отрасль, нельзя давать людям обещания о качественном будущем. Если бы объединение произошло в результате научных изысканий и исследований, то это можно было бы понять, но такой аргументации, обоснования нет, это скудный, пустой документ», – сказал он.
«Качество образования не должно быть испорчено, без качественного образования у нас не будет нормального государства, чего и пытаются добиться», – сказал в свою очередь один из студентов, поблагодарив ректора вуза, деканов факультетов, которые не оставили их в этой борьбе.
Заведующий кафедрой физической культуры и гражданской обороны БГУ, доцент Эрнест Аванесов призвал собравшихся не расходиться, поскольку поступают интересные сообщения, возможно, будет необходимость в соразмерных шагах.