Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելիս կարող է դիմել «ֆուտբոլային դիվանագիտությանը»
Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի (Խորհրդարանի) արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ակիֆ Չաղաթայ Քըլըչը հայտարարել է, որ Անկարան կարող է կրկին դիմել «ֆուտբոլային դիվանագիտության» Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։ Նրա խոսքերը մեջբերել է «ՌԻԱ նովոստին»:
2008 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով Թուրքիայի նախկին նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը ժամանեց Երևան՝ Հայաստանի և Թուրքիայի հավաքականների միջև աշխարհի առաջնության ընտրական մրցաշարի ֆուտբոլային հանդիպմանը։ Ավելի ուշ Սարգսյանը Գյուլի առաջարկով մեկնել էր Թուրքիա -Հայաստան պատասխան հանդիպմանը, որը կայացել էր 2009 թվականի հոկտեմբերին Բուրսա քաղաքում։ Այնտեղ ընթացել են նաև բանակցություններ Հայաստանի և Թուրքիայի պատվիրակությունների միջև, որին հաջորդել է նախագահների հանդիպումը: Հարաբերությունների կարգավորման այդ գործընթացը, որը հետագայում ընդհատվեց ղարաբաղյան խնդրի պատճառով, ստացել է «ֆուտբոլային դիվանագիտություն» անվանումը։
«2023թ մարտի 25-ին Հայաստանում, իսկ սեպտեմբերին՝ Թուրքիայում,Եվրո-2024-ի ընտրական փուլի շրջանակներում, կանցկացվեն երկու երկրների ազգային հավաքականների ֆուտբոլային հանդիպումները, միգուցե՝ մենք ել կգնանք այնտեղ: Կարգավորման գործընթացը դրական է ընթանում, Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում էլ դրական դինամիկա է նկատվում, այն պետք է արվի առանց սադրանքների դիմելու»,- Քըլըչի խոսքերը մեջբերում է Star թերթը։

Turkey may again resort to 'football diplomacy' in normalization with Armenia, MP says
Turkey may once again resort to "football diplomacy" in the normalization of relations with Armenia, RIA Novosti reported on Monday, citing Turkish MP Akif Cagatay Kilic.
In September 2008, then Turkish President Abdullah Gul visited Yerevan at the invitation of his Armenian counterpart Serzh Sargsyan to attend a qualifying match for the 2010 World Cup finals between the two nations in Yerevan.
The two leaders watched the return leg of the match in the Turkish city of Bursa a year later.
Negotiations between the Armenian and Turkish delegations were held there, followed by a meeting of the presidents. The normalization process, which fizzled out in the following months due to the Nagorno-Karabakh conflict, was dubbed "football diplomacy”.
The Armenian and Turkish national football teams are set to face again in the Euro 2024 qualifiers.
"Euro 2024 qualifying matches between the national teams of the two countries will be held in Armenia on March 25 and in Turkey in September. Our team will go there, maybe we will go too. The normalization process is going well. Positive dynamics is observed in Armenian-Azerbaijani relations as well. This must be done without resorting to provocations," Star quoted Kilic as saying.