Արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը գրում է.
«Ադրբեջանի հետ կապված քաղաքական հաշվարկներում բազմաթիվ օբյեկտիվ գործոններից (տարածաշրջանային, աշխարհաքաղաքական իրավիճակ, առանձին խաղացողների շահեր և այլն) բացի, սկզբունքային նշանակություն ունի երկրի նախագահի՝ Իլհամ Ալիևի մարդկային տեսակը, անձնական հատկանիշ-թուլությունները։
Չափազանց կարևոր է հասկանալ, որ հղփացած կյանքով ապրած, ժամանակին հայտնի մոլի խաղամոլ թշնամական պետության ղեկավարը, որին հայրը փորձում էր ստիպողաբար արգելել մոլեխաղերից, Ադրբեջանի ղեկը ստանձնելով՝ տարիներ շարունակ նաև ներքին և արտաքին քաղաքականությանն է խաղի վերածել և հիմնականում կարողացել է չպարտվել։
Նա երկիրը վերածել է սեփական «դրամապանակի», իսկ տարածաշրջանը և ոչ միայն՝ մի մեծ խաղատախտակի։
Եվ ներկայում, երբ աշխարհը, նաև տարածաշրջանը եռում է բազմաշերտ զարգացումներով, հայտնի խաղամոլի մոտ գրգռվել է անհաղթահարելի կիրքը, մոլուցքը՝ անընդհատ խաղալու, խորանալու, առավելագույնս հաղթելու։ Դրան որոշակիորեն նպաստում է նաև ընդդեմ կանգնած հիմնական հակառակորդի՝ Հայաստանի պարտված վիճակը և ներքին ու արտաքին ռեսուրսներով դիմադրողականությունը վերկանգնելու անհաջող փորձերը։
Ուստի, նաև վերոնշյալի համատեքստում կարծել, թե խաղամոլին բնրոշ անկառավարելի զգացողություններով Ալիևին հնարավոր կլինի կանգնեցնել նման աշխարհաքաղաքական իրավիճակում փոխզիջումային տեքստերով պայմանագրերով կամ այլ նմանատիպ գործիքակազմով, սխալական է։
Որքան էլ պարադոքսալ կարող է թվալ, բայց խաղամոլ Ալիևին հաղթելու միակ իրական տարբերակը նրան իր քաշից առավել ու կրքաշատ «աշխարհաքաղաքական խաղի» մեջ ներքաշելն ու

Эксперт: Алиев превратил Азербайджан в собственный «кошелек», а регион – в большую игровую доску
«Помимо множества объективных факторов (региональный, геополитическая ситуация, интересы отдельных игроков и др.) в связанных с Азербайджаном политических расчетах, принципиальное значение имеют человеческие качества президента страны Ильхама Алиева, его личностные характеристики-слабости.
Крайне важно понимать, что лидер враждебного государства, живший в роскоши и когда-то слывший заядлым игроком, которому его отец пытался насильно запретить играть в азартные игры, на протяжении лет, взяв на себя управление Азербайджаном, превратил внутреннюю и внешнюю политику в игру и в основном ему удалось не проиграть.
Он превратил страну в собственный “кошелек”, а регион и не только – в большую игровую доску.
И сейчас, когда мир, а также регион кипит многогранными развитиями, у известного азартного игрока появилась непреодолимая страсть, навязчивая идея постоянно играть, идти глубже, выигрывать как можно больше. В определенной степени этому способствует проигравшее состояние Армении – основного противника, и безуспешные попытки восстановить сопротивляемость за счет внутренних и внешних ресурсов.
Посему, даже в контексте вышеуказанного было бы ошибочно думать, что можно остановить Алиева – игрока с неуправляемыми чувствами – в такой геополитической ситуации с помощью соглашений с компромиссными текстами или другими подобными инструментами.
Как бы парадоксально не казалось, но единственный реальный способ победить азартного игрока Алиева — вовлечь его в “геополитическую игру” больше, чем его вес, и сделать его объектом “группового искупления”».