ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը գոհունակություն է հայտնել ՄԱԿ-ի հետ համագործակցության զարգացումից
ՀԱՊԿ-ը գոհ է ՄԱԿ-ի հակաահաբեկչական կառույցների հետ համագործակցության զարգացման դինամիկայից: «ՌԻԱ նովոստի»-ին հայտնում է, որ այդ մասին հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը։
Երեքշաբթի օրը Դուշանբեում իր աշխատանքն է սկսել «Միջազգային և տարածաշրջանային համագործակցությունը սահմանների անվտանգության և կառավարման ոլորտում ահաբեկչության դեմ պայքարի և ահաբեկիչների տեղաշարժը կանխելու նպատակով» թեմայով բարձր մակարդակի համաժողովը։ Այն կազմակերպել են ՄԱԿ-ի ահաբեկչության դեմ պայքարի գրասենյակը, Տաջիկստանի կառավարությունը, Կենտրոնական Ասիայի կանխարգելիչ դիվանագիտության տարածաշրջանային կենտրոնը, ԵԱՀԿ-ն և ԵՄ-ն:
«Մենք գոհ ենք ՄԱԿ-ի հակաահաբեկչական գրասենյակի հետ այս ոլորտում մեր համագործակցության զարգացումից, ինչպես նաև Կենտրոնական Ասիայի կանխարգելիչ դիվանագիտության կենտրոնի հետ սահմանային անվտանգության և վերահսկման ծրագրի շրջանակներում կատարված աշխատանքներից և «Դեպի Համատեղ գործողությունների ծրագրի իրականացում» նախագծից, որն իրականացվում է Կենտրոնական Ասիայում ՄԱԿ-ի ահաբեկչության դեմ պայքարի գլոբալ ռազմավարության համաձայն»,-համաժողովում ունեցած իր ելույթում ասել է Զասը։
Նրա խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ը տեսնում է կազմակերպության և ՇՀԿ-ի տարածաշրջանային հակաահաբեկչական կառույցի, ԱՊՀ անդամ երկրների հակաահաբեկչական կենտրոնի և սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի միջև համագործակցության զարգացման ներուժ՝ Կենտրոնական Ասիայում ահաբեկչական սպառնալիքներին հավաքական հակազդելու համար։

Зась: В ОДКБ довольны развитием сотрудничества с ООН
В ОДКБ довольны развитием сотрудничества с контртеррористическими структурами ООН, заявил генеральный секретарь организации Станислав Зась, сообщает РИА Новости.
Во вторник в Душанбе начала работу конференция высокого уровня на тему «Международное и региональное сотрудничество в области безопасности границ и управления в целях противодействия терроризму и предотвращения передвижения террористов». Она организована совместно Управлением ООН по борьбе с терроризмом, правительством Таджикистана, Региональным центром превентивной дипломатии для Центральной Азии, ОБСЕ и ЕС.
«Мы удовлетворены развитием нашего взаимодействия на данном направлении с контртеррористическим управлением ООН, Контртеррористическим центром ООН, а также Центром ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии в рамках Программы обеспечения безопасности границ и пограничного контроля и проекта "На пути к реализации Совместного плана действий", осуществляемых в соответствии с Глобальной контртеррористической стратегией ООН в Центральной Азии», – сказал в своем выступлении на конференции Зась.
По его словам, в ОДКБ видят потенциал развития сотрудничества организации с Региональной антитеррористической структурой ШОС, Антитеррористическим центром государств-участников СНГ и Советом командующих Пограничными войсками в целях коллективного противодействия угрозам терроризма в Центральной Азии.