Չենք ունենա չափազանց շատ ՀՀ-ի և Թուրքիայի քաղաքացիություն ունեցող երկքաղաքացիներ. Վահան Քերոբյան
«Այս նախագծով մենք ուզում ենք օգտվել այն հնարավորություններից, որը կա աշխարհում, այսինքն լուծել միանգամից երկու հարց՝ իմիգրացիայի հարցը, այսինքն որոշակի կատեգորիայի մարդկանց նաև դարձնելով ՀՀ քաղաքացի, որոնք կարող են ՀՀ տնտեսության համար կամ մեջ մեծ դեր կատարել»,-ԱԺ-ում տված ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե շրջանառվող օրինագծով 150 հազար դոլարից ավելի ներդրումների դիմաց ՀՀ քաղաքացիություն տալով արդյո՞ք Հայաստանը թուրքական տնտեսական էքսպանսիայի չի ենթարկվի:
Նախարարը հայտարարեց, թե խոսքը գնում է մշակույթի, արվեստի, գիտության ոլորտներում նոր քաղաքացիների էական ներդրումների մասին:
Նա հայտնեց, որ ներդրումների միջոցով Հայաստանի տնտեսությունը զարգացնելը շատ կարևոր է, և կառավարությունը նման առաջարկ է արել, որը կխմբագրվի մինչև ընդունվելը:
«Խոսքը չի գնում այն մասին, թե, ով դիմի՝ կստանա ՀՀ քաղաքացիություն: Բնականաբար, անհրաժեշտ ընթացակարգերը թե՛ ԱԱԾ-ի, թե՛ ոստիկանության կողմից կատարվելու են, և ես կարծում եմ, որ այդ մտավախություններն ամբողջությամբ կչեզոքացվեն և չենք ունենա իրավիճակ, որով կունենանք չափազանց շատ ՀՀ-ի և Թուրքիայի քաղաքացիություն ունեցող երկքաղաքացիներ»,-հայտարարեց նախարարը, բայց չբացառեց նաև ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու ցանկություն ունեցողների մեջ ազգությամբ թուրքերի թվի  մեծությունը:
Լրագրողը կրկնեց տնտեսական էքսպանսիայի մասին հարցը, ինչին ի պատասխան Քերոբյանը նկատեց, որ այն արդեն չորրորդ անգամ է կրկնվում, իսկ  ինքը կտա նույն պատասխանը՝ եթե անգամ հինգերորդ անգամ էլ կրկնվի հարցը:

Ваан Керобян: Не будет слишком много граждан с двойным гражданством Армении и Турции
«Благодаря этому проекту мы хотим воспользоваться возможностями, которые есть в мире, то есть решить сразу два вопроса: вопрос иммиграции, то есть сделать людей определенной категории гражданами РА, которые смогут сыграть большую роль в экономике Армении», – заявил в ходе брифинга в Национальном Собрании РА министр экономики РА Ваан Керобян, отвечая на вопрос, не подвергнется ли Армения турецкой экспансии из-за введенного в обращение законопроекта о предоставлении гражданства РА за инвестиции свыше 150 000 долларов.
Министр заявил, что речь идет о существенных инвестициях новых граждан РА в сфере культуры, искусства, науки.
Он сообщил, что крайне важно развивать экономику Армении также посредством инвестиций, и правительство сделало подобное предложение, которое будет отредактировано до его окончательного принятия.
«Речь не о том, что, кто захочет, тот и получит гражданство РА. Естественно, будет проведена необходимая процедура как со стороны СНБ, так и полиции. Полагаю, эти опасения полностью исчезнут и не будет слишком много граждан с двойным гражданством Армении и Турции», – заявил министр.