«Հրապարակ». Արայիկ Հարությունյանը միջնորդի առաքելություն է ստանձնել. Արտգործնախարարներն այսուհետ նորմալ կշփվեն
«Հայաստանի և Արցախի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Դավիթ Բաբայանի միջև տևական ժամանակ է՝ շփում չկա. նրանք անցած տարվա սեպտեմբերից չեն հանդիպել: ԱՀ ԱԳՆ կայքում անգամ նրանց հեռախոսազրույցի մասին լուր չկա։ Վերջին հանդիպումը, ըստ կայքի, 2021-ի սեպտեմբերի 7-ին է եղել։ Կան տեղեկություններ, որ միջգերատեսչական կապի խզման պատճառը միջանձնային հարաբերություններն են. Դավիթ Բաբայանը՝ իր ընդգծված ռուսամետ հայացքների պատճառով, Միրզոյանի համար պերսոնա նոն գրատա է։
Սակայն կոնֆլիկտը վերջերս կարծես հարթվել է, Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանն ԱՀ քաղաքական շրջանակների հետ հանդիպումների ընթացքում ոգևորությամբ խոստովանել է, որ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը միջնորդի առաքելություն է ստանձնել նախորդ շաբաթ Երևանում իրենց գտնվելու ընթացքում, և արտգործնախարարներն այսուհետ նորմալ կշփվեն։
Հիշեցնենք, որ անցած շաբաթ Արցախի պատվիրակությունը՝ Արցախի նախագահի գլխավորությամբ, Երևանում էր, պատվիրակության կազմում էր նաև Դավիթ Բաբայանը։ Նրանք հանդիպումներ ունեցան բարձրաստիճան տարբեր պաշտոնյաների, այդ թվում՝ Արարատ Միրզոյանի հետ»։

«Грапарак»: Араик Арутюнян взял на себя миссию посредника, отныне главы МИД будут нормально общаться
15:03 19/10/2022
Газета «Грапарак» пишет, что главы МИД Армении и Арцаха, Арарат Мирзоян и Давид Бабаян уже длительное время не общаются, они не встречались с сентября прошлого года.
«На сайте МИД Армении даже нет сообщения о телефонном разговоре между ними. Последняя встреча, согласно сайту, состоялась 7 сентября 2021 года. Есть сведения, что причина срыва межведомственной связи – в межличностных отношениях: Давид Бабаян из-за своих подчеркнуто пророссийских взглядов стал персоной нон грата для Мирзояна. Однако в последнее время конфликт, кажется, был сглажен. Министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян в ходе встреч с политическими кругами Республики Арцах признался, что в ходе их визита  в Ереване на прошлой неделе президент Араик Арутюнян взял на себя миссию посредника, и отныне главы МИД будут нормально общаться.
Напомним, на прошлой неделе делегация Арцаха во главе с президентом Араиком Арутюняном находилась в Ереване, в состав делегации входил также Давид Бабаян. Они провели встречи с различными высокопоставленными чиновниками, в том числе с Араратом Мирзояном», - пишет газета.