ԵՄ-ն հայտնել է, որ իրենք ապացույցներ են ստացել Իրանից Ռուսաստանին ԱԹՍ-ներ մատակարարումների վերաբերյալ
ԵՄ-ն նշում է, որ իրենք ստացել են Իրանի կողմից Ռուսաստան անօդաչու թռչող սարքերի ենթադրյալ մատակարարումների սեփական ապացույցները և պատասխան են պատրաստում։ Լուրը հայտնել է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
«Երկուշաբթի ԵՄ Արտգործնախարարների խորհրդում նախարարները «անհանգստություն են հայտնել» իրանական անօդաչու թռչող սարքերի մատակարարումների մասին հաղորդագրությունների կապակցությամբ: Կարծիք է հնչել, որ ԵՄ-ն պետք է արագ արձագանքի: Այժմ, երբ մենք ստացել ենք բավարար ապացույցները, ԵՄ Խորհրդում աշխատանքներ են տարվում արագ և հաստատակամ արձագանք մշակելու ուղղությամբ »,-ասել էր Եվրամիության արտաքին ծառայության խոսնակ Նաբիլ Մասրալին։
Երկուշաբթի օրը Բրյուսելում կայացած հանդիպումից հետո ԵՄ ԱԳ նախարար Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է, որ եվրոպական երկրները կշարունակեն ապացույցներ հավաքել իրանական անօդաչու սարքերի մատակարարման վերաբերյալ և համապատասխան պահին որոշում կկայացնեն։

ЕС подготовил новый пакет санкций против Ирана
ЕС подготовил новый пакет санкций против Ирана за якобы продажу оружия РФ, дипломаты надеются согласовать его уже в среду, пишет газета Politico со ссылкой на чиновников и дипломатов. Информацию передает РИА Новости.
РФ и Иран ранее не раз опровергали сообщения о якобы поставках иранских вооружений Москве.
«Брюссель уже подготовил новый санкционный список против Ирана... Дипломаты надеются согласовать новый пакет сегодня или по меньшей мере к саммиту лидеров ЕС в четверг и пятницу», – приводит издание слова источников.
Как сообщается, новый санкционный пакет «ударит» по иранским физическим и юридическим лицам. По данным издания, речь может идти о пяти физлицах и трех юрлицах.
По мнению одного из дипломатов, новый пакет санкций задуман как «сильный сигнал» Тегерану. При этом другой высокопоставленный чиновник заявил, что индивидуальные санкции можно ввести гораздо быстрее, чем экономические, которые вряд ли могут иметь сильный эффект, учитывая, что Иран уже находится под серьезными санкциями.
Официальный представитель МИД Ирана Насер Канаани ранее опроверг вновь появившуюся информацию американских СМИ о поставках иранского вооружения российской стороне для его использования в боевых действиях в Украине. Ранее официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявляла, что тема закупки Россией боевых беспилотников у Ирана искусственно вбрасывалась в американские СМИ.