Պետք է մեր քաղաքականությունը տանենք, իմանան՝ այս ազգը շատ բարձր մշակույթ ունի ու ապրող ազգ է. Նարինե Գրիգորյան
11:28 15/10/2022
Ռեժիսոր, դերասանուհի, Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրենի պաշտոնակատար Նարինե Գրիգորյանը վերջին մեկ ամսվա ընթացքում երկու փառատոնի է մասնակցել։ Նա այն համոզմանն է, որ պետք է աշխարհին արվեստի միջոցով ներկայացնես քո պատմությունը։
Panorama.am-ը զրուցել է Նարինե Գրիգորյանի հետ փառատոնային կյանքի, ներկայացումների ընտրության, Համազգային թատրոնի առաջիկա ծրագրերի մասին։
Panorama.am - Այս ամսվա ընթացքում արդեն միջազգային փառատոների եք մասնակցել, արժանացել մրցանակի, փորձագետների, հանդիսատեսի բարձր գնահատականներին։ Կպատմե՞ք փառատոների, ձեր ներկայացումների մասին։
Նարինե Գրիգորյան - Բելառուսի Բրեստ քաղաքում անցկացված «Բելայա վեժա» միջազգային փառատոնում Հրանտ Մաթևոսյանի  «Գոմեշ»-ն եմ խաղացել  հայերեն լեզվով։ Մրցանակի եմ արժանացել «Լավագույն մոնոներկայացում» անվանակարգում:
Հոկտեմբերի սկզբին Գերմանիայում մասնակցել եմ Հաննովեր քաղաքում կայացած թատերական ոչ մրցութային փառատոնին։  Այդ փառատոնը շատ եմ կարևորել ու նաև ներկայացման ընտրությունը, քանի որ մեր հարևան երկիրը շատ է սուտ քարոզ տանում այլ երկրներում, մտածեցի, որ մեր տեսակետն էլ պետք է անպայման ներկայացնենք։ Այս առումով կարևորեցինք ու այնտեղ հանդես եկա «Իմ ընտանիքը իմ ճամպրուկում է» մոնոներկայացումով, որը պատմում է մեր արցախյան պատմությունը։ Շատ մեծ ազդեցություն ունեցավ։
Կարծում եմ՝ շատ անհրաժեշտ էր այս պահին գնալ ու պատմել պատմությունը մեր տեսանկյունից։ Ես պատմում եմ մեր գյուղի՝ Նորագյուղի մասին, որից մեկ ճանապարհ այն կողմ Խոջալուն է։  Ադրբեջանցիները տարածում եմ, որ մենք Խոջալուում ջարդեր ենք իրականացրել, իսկ ես պատմում եմ հենց դիմացի գյուղի պատմությունը։
Ռուսերեն եմ պատմել՝ անպայման հայերեն մեջբերումներով, որպեսզի զգան իմ լեզվի գեղեցկությունն ու մեր մշակույթը, մեր պատմության իրականությունը տեսնեն երեխայի ազնիվ աչքերով։
Հիմնական հանդիսատեսը ռուսներ էին, ուկրաինացիներ, հրեաներ։ Կային նաև գերմանացիներ։ Ճիշտ է՝ լեզուն չգիեին, բայց ասացին, որ ամբողջությամբ հասկացել են թեման։ Բոլորն էին հուզված, քանի որ հիմա դա ոչ միայն պատմությունն է, այլ իրենք այդ ամենն արդեն ռեալ զգում են իրենց մաշվի վրա։ Ավելի ընկալումով էին այդ ամենին մոտենում։ Նշում էին՝ ինչքան առանց պաթոսի էր այդ պատմությունը, ինչքան անմիջական, ինչքան ծիծաղելի ու հուզիչ։
Բեմանկարիչ Վիկտորյա Ռիեդոյի հետ էի գնացել։ Նա ասաց՝ ինձ թվում է՝ հենց սա է դեսպանը, երբ գնում ես ու քո երկրի մասին պատմում ես հենց արվեստով։
Մեր թատերական ներկայացումից ելնելով՝ ասում էին՝ ինչ բարձր մակարդակի վրա է այդ երկիրը։ Մենք փայլուն մշակութային դեսպանություն արեցինք։
Panorama.am - Փաստորեն, այսօր կարիք կա տարբեր ներկայացումներով, նաև արվեստի այլ ճյուղերով, մեր պատմությունը, ճիշտ պատմությունը ներկայացնենք դրսում։
Նարինե Գրիգորյան - Անպայման։ Ես, օրինակ, չեմ կարող քաղաքական դաշտում ոչինչ անել, բայց ես իմ դաշտում իմ քաղաքականությունն եմ անում։ Արդեն այլ փառատոների հրավերներ եմ ստացել։
Նույն «Գոմեշ» ներկայացումը։ Ցուցադրությունից հետո քննարկում էր, տեսնեիք, թե հայ մշակույթի հանդեպ  ինչպիսի վերաբերմունք էր, տպավորությունն էր՝  այս ազգը պետք է ապրի, որովհետև նման մշակույթ ունի։
Մենք էլ մեր դիվանագիտությունը պետք է անենք ավելի ակտիվ։
Գիտեք, ինչն է տխուր, որ հիմա ամբողջ աշխարհն է քաղաքականացված, խոսում են միայն քաղաքականությունից։ Հյուրանոցում մարդիկ երբ իմանում էին հայ էինք, հարցնում էին՝  ձեր երկիրը ո՞նց է վերաբերում Ուկրաինայի պատերազին, ինչո՞ւ ձեր երկիրը թույլ տվեց Փելոսիին գալ, ինչո՞ւ ձեր երկիրը ...
Նախկինը չէ աշխարհը, հիմա ավելի քան պետք է մշակույթով մեր քաղաքականությունը տանենք, իմանան, որ այս ազգը շատ բարձր մշակույթ ունի ու ապրող ազգ է։
Panorama.am - Ի՞նչ ծրագրեր ունենք առաջիկայում։
Նարինե Գրիգորյան - Հոկտեմբերի 23-ին մեկնելու եմ Մոսկվա։ Չեխովյան փառատոնի մամուլի ասուլիսն է լինելու, փառատոնի շրջանակում ներկայացնելու եմ փառատոնի հետ համատեղ նախագիծը։ Մոսկվայի Տագանկա թատրոնում բեմադրում եմ Իվան  Տուրգենևի «Մումու» ստեղծագործությունը ռուսական թատրոնի դերասանների մասնակցությամբ։ Չեխովյան փառատոնի նախաձեռնությունն  է, որ հայ բեմադրիչը Մոսկվայի Տագանկա թատրոնում բեմադրություն անի։ Ասուլիսից բացի, մի քանի օր փորձեր ենք անելու։ Պրեմիերան կլինի Չեխովյան փառատոնի ընթացքում մայիսին։
Panorama.am - Ձեր թատրոնում ինչ նորություններ ունե՞ք։
Նարինե Գրիգորյան - Այս տարի ունեինք 5 պրեմիերա, տարբեր բեմադրիչներ են աշխատել։ Առաջիկայում՝ հոկտեմբերի 24-ին, 25-ին Ռուսաստանից եկած բեմադրիչ Իլյա Մոշչիսկիի «Երեք գույն. Ծիրանագույն» ներկայացումն է։ Երեք գույնը՝ դրոշի գույները նկատի ունենալով։

Мы должны проводить свою политику, чтобы знали – у этого народа очень высокая культура, он живет – Нарине Григорян
09:11 19/10/2022
Режиссер, актриса, художественный руководитель и исполняющая обязанности директора Национального театра имени Соса Саргсяна Нарине Григорян в течение минувшего месяца приняла участие в двух фестивалях. Она убеждена, что свою историю миру нужно представлять через искусство.
Корреспондент Panorama.am побеседовала с Нарине Григорян о фестивальной жизни, подборе спектаклей, предстоящих планах театра.
Panorama.am – За этот месяц вы уже участвовали в международных фестивалях, удостоились наград, высокой оценки экспертов и зрителей. Расскажете о фестивалях, ваших спектаклях?
Нарине Григорян – На международном театральном фестивале «Белая Вежа», проведенном в белорусском Бресте, я сыграла моноспектакль «Буйволица», поставленный по одноименной повести писателя Гранта Матевосяна, на армянском языке. Удостоилась награды в номинации «Лучший моноспектакль».
В начале месяца в Германии я принимала участие во внеконкурсном театральном фестивале в Ганновере. Придавала большую важность этому фестивалю, а также выбору спектакля, потому что наша соседняя страна интенсивно проводит лживую пропаганду в других странах, я подумала, что мы обязательно должны представить свою точку зрения. В связи с этим мы придали участию в данном фестивале большую важность, и я привезла туда моноспектакль «Моя семья в моем чемодане», который об истории нашего Арцаха. Это оказало большое влияние.
Я думаю, сейчас было просто очень необходимо отправиться туда и рассказать историю с нашей точки зрения. Я рассказываю о нашем селе – Норагюхе, которое от Ходжалу (Иванян. – Ред.) отделяет одна дорога. Азербайджанцы распространяют информацию якобы об устроенной нами резне в Ходжалу, я же рассказываю историю села, что прямо через дорогу.
Рассказывала на русском, обязательно с армянскими цитатами, чтобы они почувствовали красоту моего языка и нашу культуру, увидели достоверность нашей истории – честными глазами ребенка.
Среди зрителей в основном были русские, украинцы, евреи. Были и немцы. Правда, языка они не знали, но после говорили, что полностью поняли тему. Все были взволнованы, ведь теперь это не просто история, а они уже ощущают все это на себе. Они подошли ко всему с большим пониманием. Отмечали, насколько лишенной пафоса была эта история, какой непосредственной, смешной и трогательной.
Я поехала со сценографом Викторией Риедо. Она сказала: мне кажется, это и есть посол – когда ты приезжаешь и рассказываешь о своей стране через искусство.
По нашей театральной постановке говорили – на каком высоком уровне их страна. Мы сделали блестящее культурное посольство.
Panorama.am  – Фактически, сегодня есть необходимость в представлении нашей истории, достоверной истории, за рубежом с помощью различных спектаклей, а также других направлений искусства?
Нарине Григорян – Безусловно. Я, например, ничего не могу сделать в политическом поле, но свою политику я провожу в своем поле. Я уже получила приглашения на другие фестивали.
Возьмем тот же спектакль «Буйволица». После спектакля состоялось обсуждение, вы бы видели отношение к армянской культуре, сложилось впечатление, что этот народ должен жить, потому что у него есть такая культура.
Мы должны активизировать свою театральную дипломатию.
Знаете, что печально? То, что сейчас весь мир политизирован, о политике только и говорят. Когда люди в гостинице узнавали, что мы – армяне, они спрашивали: как ваша страна относится к войне в Украине? Почему ваша страна позволила приехать Пелоси? Почему ваша страна..?
Мир – уже не прежний, сейчас больше чем когда-либо необходимо проводить свою политику через культуру в том числе, чтобы все знали о наличии у нашего народа очень высокой культуры.
Panorama.am – Какие у нас планы на ближайшее время?
Нарине Григорян – 23 октября я вылетаю в Москву. Будет пресс-конференция Чеховского фестиваля, в рамках фестиваля я представлю совместный проект с фестивалем. В Москве в Театре на Таганке я ставлю «Муму» Ивана Тургенева с участием актеров русского театра. Это инициатива Чеховского фестиваля – чтобы армянский режиссер поставил спектакль в Театре на Таганке в Москве. Помимо пресс-конференции, мы будем репетировать несколько дней. Премьера состоится во время Чеховского фестиваля, в мае.
Panorama.am  – Какие новости в Вашем театре?
Нарине Григорян – В этом году у нас было 5 премьер, работали разные режиссеры. В ближайшее время, 24, 25 октября – спектакль «Три цвета: абрикосовый» Ильи Мошчиски.