Աջափնյակ 1 նստավայրի դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանը կալանավորվեց Աջափնյակ 1-ի դատավորի կողմից. Երեմ Սարգսյան
13:33 19/10/2022
Փաստաբան Երեմ Սարգսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Աջափնյակ 1 նստավայրի դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանը կալանավորվեց Աջափնյակ 1 նստավայրի դատավորի կողմից։
Իհարկե այլ բան չէինք էլ սպասում, քանզի վերջին ժամանակներում դատարանների և դատավորների շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները միանշանակ ուղղված են հլու-հնազանդ դատական համակարգ ձևավորելուն (ինչպես և խոստացել էին)։
Դժվար է պատկերացնել, որ ԲԴԽ-ի կողմից դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանին կալանավորելու համաձայնություն տալը, նրան ԱաԾ-ի կողմից ձերբակալելը և կալանավորման միջնորդություն ներկայացնելը չէր ազդելու դատավորների, առավել ևս Աջափնյակ 1 նստավայրի դատավորների վրա, որպեսզի ԱԱԾ-ին և դատախազությանը հակառակ որոշում կայացնելուց առաջ ևս 10 անգամ մտածեն ու ապահովագրվելու, շառից ու փորձանքից հեռու մնալու համար չմերժեն նրանց միջնորդությունները։
Կալանքն ինչպես կար, այնպես էլ մնում է միակ խափանման միջոցը, իսկ չկալանավորելու ցանկությունը կախված է միայն մեղադրանքի կողմից (եթե իհարկե ցանկալի ցուցմունք կտաս)»։

Судья суда резиденции Ачапняк-1 Арусяк Алексанян арестована решением судьи той же резиденции – адвокат
15:25 19/10/2022
Адвокат Ерем Саркисян на своей странице в соцсети Facebook сообщает:
«Судья суда общей юрисдикции Еревана (резиденция Ачапняк-1) Арусяк Алексанян арестована решением судьи той же резиденции.
Конечно, мы ничего другого и не ждали, поскольку происходящие в последнее время вокруг судей и судов события однозначно направлены на формирование покорной судебной системы (как и обещали).
Трудно представить, что согласие Высшего судебного совета на арест судьи Арусяк Алексанян, ее задержание и ходатайство СНБ об аресте могли не повлиять на судей, тем более на судей резиденции Ачапняк-1, чтобы 10 раз подумать, застраховаться – прежде чем принять решение наперекор СНБ и прокуратуре и не попасть в беду, отклонив  их ходатайства.
Арест как был, так и остается единственной мерой пресечения, а желание не арестовать зависит только от стороны обвинения (если, конечно, дашь желаемые показания)».