Միջազգային իրավապաշտպան «Freedom House» կազմակերպությունը հրապարակել է «Ազատությունը համացանցում» տարեկան զեկույցը, համաձայն որի, Թուրքիան դասվել է անազատ երկրների շարքում, գրում է Էրմենիհաբերը։
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցն ընդգրկում է 2021-ի հունիսի 1-ից 2022-ի մայիսի 31-ն ընկած ժամանակահատվածը։
Դրանում դիտարկվել են 70 երկրներ։ Նշվել է, որ այս տարի համացանցը եղել է ազատ 17 երկրում, մասնակի ազատ՝ 32 երկրում և չի եղել ազատ 21 երկրում։ Թուրքիան նախորդ տարվա համեմատ հետադիմել է 2 միավորով՝ 100-ից հավաքելով միայն 32-ը։
Զեկույցի՝ Թուրքիայի վերաբերյալ հատվածում նաև նշվել է․
«Նախագահ Էրդողանի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը (ԱԶԿ-AKP) 2002 թվականից իշխանության ղեկին է և սկզբում որոշ ազատականացման ռեֆորմներ իրականացնելուց հետո գնալով արհամարհել է քաղաքական իրավունքները և մարդու իրավունքները։
ԱԶԿ-ի կառավարությունը 2016-ի հեղաշրջման փորձից հետո զգալի և լայնամասշտաբ ճնշում է գործադրել ընդդիմադիրների վրա։ 2017-ին ընդունված սահմանադրական փոփոխություններով իշխանությունը կենտրոնացվել է նախագահի ձեռքում։
Մինչ Էրդողանը շարունակում է օգտագործել հսկայական իշխանություն, ընդդիմության հաղթանակը 2019 թվականի ՏԻՄ ընտրություններում և COVID-19 համաճարակի ազդեցությունն այս պահին թույլ տնտեսության վրա կառավարությանը նոր պատճառներ տվեցին՝ ճնշելու ընդդիմությունը և սահմանափակելու հանրային դիսկուրսը:
Ակնկալվում է, որ այսպես կոչված ապատեղեկատվության օրինագծի ընդունումը կօգնի իշխող դաշինքին լռեցնել ընդդիմադիր կուսակցություններին և քննադատող մեդիային 2023-ի հունիսին կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններից առաջ»։

Турция в докладе Freedom House вновь оказалась в списке «несвободных» стран
Международная правозащитная организация Freedom House обнародовала ежегодный доклад «Свобода слова в интернете», согласно которому Турция причислена к числу несвободных стран, пишет Ermenihaber.
Отмечается, что доклад охватывает период с 1 июня 2021 года по 31 мая 2022 года.
В докладе рассматривались 70 стран. Отмечается, что в этом году свобода слова в интернете была зафиксирована в 17 странах, частичная свобода – в 32 странах, отсутствие свободы – в 21 стране. По сравнению с прошлым годом Турция отступила на 2 балла, набрав лишь 32 балла из 100.
Согласно касающейся Турции части, в докладе, в частности, отмечается:
«Партия справедливости и развития (ПСР) президента Эрдогана с 2002 года находится у власти и в начале, после осуществления некоторых реформ по либерализации, постепенно начала игнорировать политические права и права человека.
Правительство ПСР после попытки военного переворота в 2016 году начало оказывать ощутимое и широкомасштабное давление на оппозицию. По принятым в 2017 году конституционным изменениям, власть сконцентрирована в руках президента.
Пока Эрдоган продолжает использовать огромную власть, победа оппозиции на выборах в органы местного самоуправления в 2019 году и влияние пандемии COVID-19 на слабую в данный момент экономику дали новые причины правительству для оказания давления на оппозицию и ограничение публичного дискурса.
Ожидается, что принятие так называемого законопроекта о дезинформации поможет правящему блоку заставить замолчать оппозиционные партии и критикующие медиа перед президентскими и парламентскими выборами в июне 2023 года».